در حال خواندن
آموزش پاک کردن اطلاعات شخصی خود از اینترنت
0

آموزش پاک کردن اطلاعات شخصی خود از اینترنت

تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که گوگل چقدر درباره شما می داند؟ با امکان جدیدی که گوگل به تازگی به موتور جست وجوگر خود اضافه کرده می توانید این موضوع را بررسی کنید و همچنین سابقه تمام جست وجوهای خود را ببینید و دانلود کنید.پاک کردن اطلاعات

پاک کردن اطلاعات ترفندستان

در دوره زمانه ای که همه کار و زندگی ما آدم ها با اینترنت شده محال است اطلاعات شخصی مان در این دنیای مجازی ذخیره نشده باشد .

محال است بتوان همه اطلاعات را برای همیشه از ذهن اینترنت پاک کرد ، اما راه هایی برای به حداقل رساندن این اطلاعات در فضای مجازی وجود دارد که ما در این گزارش قصد داریم به معرفی آن ها بپردازیم.

آموزش پاک کردن اطلاعات شخصی خود از اینترنت

حذف یا غیر فعال کردن حساب های کاربری در فروشگاه های اینترنتی، شبکه های اجتماعی و سایت های ارائه دهنده خدمات وب
اگر شما به غیر از شبکه های اجتماعی بزرگ و گسترده همانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و لینکدین در شبکه های اجتماعی دیگری همانند گوگل پلاس، تامبلر (tumbler) و یا حتی مای اسپیس (MySpace)، نیز حساب کاربری دارید تمام حساب های کاربری خود را غیر فعال کنید.

آموزش پاک کردن اطلاعات شخصی خود از اینترنت

 برای حذف یا غیر فعال کردن این حساب های کاربری به قسمت تنظیمات حساب کاربری خود بروید و گزینه ای برای حذف، غیر فعال کردن و یا بستن آن پیدا کنید. بسته به تنظیمات حساب کاربری شما، باید در زیر بخش Security یا Privacy یا بخش های مشابه، به دنبال چنین گزینه هایی باشید.
اگر در حذف حساب کاربری خاصی با مشکل مواجه شدید، با جستجو کردن عبارت “روش حذف” یا “How to delete” به همراه نام حساب کاربری مورد نظر خود در اینترنت، می توانید مشکل خود را برطرف کنید.اگر به هر دلیلی نمی توانید اطلاعات شخصی خود را از اینترنت حذف کنید، اطلاعات غیر واقعی و یا کاملا تصادفی را با اطلاعات واقعی در حساب های کاربری جایگزین کنید.

حذف نام از سایت های جمع آوری اطلاعات

همیشه سایت هایی وجود دارند که به جمع آوری اطلاعات شخصی شما می پردازند. این سایت ها کارگزاران (دلال) داده نامیده می شوند و سایت هایی همچون Spokeo، Crunchbaseو PeopleFinder از جمله این سایت ها هستند. آن ها از همه فعالیت های آنلاین شما اطلاعاتی را جمع آوری می کنند و سپس آن ها را به شرکت هایی که به این اطلاعات علاقه مند هستند و به آن ها نیاز دارند، می فروشند. این اطلاعات اغلب برای تبلیغات و فروش کالا به افراد مورد استفاده قرار می گیرند.
پاک کردن اطلاعات بدون بازگشت
شما می توانید نام خود را در این سایت ها جستجو کنید و سپس آن را به همراه اطلاعات شخصی خود از هر یک از این سایت ها حذف کنید. اما متاسفانه روند حذف حساب کاربری در این سایت ها با سایت های دیگر کمی متفاوت است و گاهی اوقات برای انجام این کار باید فاکس ارسال کنید و یا باید چند فرم کاغذی را تکمیل کنید.

حذف اطلاعات خود به صورت مستقیم از سایت ها

ابتدا اطلاعات شرکت مخابراتی و شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن همراه خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که نام شما در لیست افراد آنلاین این شرکت قرار ندارد و در صورتی که این چنین بود، از آن ها بخواهید نام شما را از لیست افراد آنلاین حذف کنند.

آموزش پاک کردن اطلاعات شخصی خود از اینترنت

اگر می خواهید مطلبی را که در یک انجمن یا وبلاگ قدیمی نوشته اید، حذف کنید، باید با سرپرست انجمن یا وبلاگ مربوطه تماس بگیرید. برای انجام این کار می توانید به بخش “تماس با ما” یا “ارتباط با ما” مراجعه کنید و از نحوه ارتباط با مدیر مطلع شوید و یا می توانید به سایت www.whois.com مراجعه کنید و نام دامنه سایتی را که می خواهید با مدیر آن تماس بگیرید، جستجو کنید. در این سایت می توانید به اطلاعاتی در مورد فردی که می خواهید دقیقا با او تماس بگیرید، دست پیدا کنید.
متاسفانه هیچ کس نمی تواند مدیران سایت های خصوصی را وادار کند تا مطالب ارسال شده توسط کاربران را حذف کنند؛ بنا براین زمانی که با مدیران این سایت ها تماس می گیرید کاملا مودبانه صحبت کنید و برای آن ها به صورت واضح توضیح دهید که چرا می خواهید مطلب ارسال شده توسط شما حذف شود. در این صورت شاید آن ها نیز با شما همکاری کنند و مطلب مربوطه را حذف کنند.

حذف نتایج جستجوی دربردارنده اطلاعات شخصی از موتورهای جستجو

بینگ (Bing)، یاهو و گوگل از جمله موتورهای جستجوی معروف هستند. گوگل دارای ابزاری برای حذف URL است و شما می توانید از این ابزار برای حذف URL های خاص استفاده کنید.
برای مثال در صورتی که فردی اطلاعات شخصی واقعا مهم همچون کد ملی یا شماره حساب بانکی خود را در سایتی ارسال کرده باشد و مدیر سایت این اطلاعات را حذف نکرده باشد، آن فرد می تواند با شرکت های دارای موتور جستجو تماس بگیرد و از آن ها بخواهد اطلاعات شخصی او را از نتایج موتور جستجو حذف کنند. در صورت انجام این کار دسترسی به اطلاعات شخصی مهم کمی دشوارتر می شود.

حذف ایمیل های مختلف

مراحل حذف ایمیل های مختلف بسته به شرکت ارائه دهنده سرویس ایمیل متفاوت است.برای حذف حساب ایمیل خود باید وارد آن شوید و سپس گزینه مربوط به حذف یا بستن حساب کاربری را پیدا کنید. برخی از حساب های ایمیل تا مدت زمان معینی باز خواهند ماند؛ بنا براین اگر پس از مدتی معین تصمیم گرفتید دوباره آن ها را فعال کنید، به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. لازم به ذکر است به خاطر داشتن آدرس ایمیل برای تکمیل فرایند حذف، لازم و ضروری است.
درباره نویسنده
مهدی مقدم

ارسال یک نظر