در حال خواندن
از شیرینی وبلاگ ها تا زردی کانال های تلگرام
0

علیرضا شیرازی – وبلاگنویسی در ایران بسیار خوب شروع شد. جامعه ای از جوانان تحصیل کرده که حرف های شان برای خواننده فارسی زبان نو بود.
نود فناوری – گروهی که برخی از آنها خارج از کشور بودند و توانستند بخشی از آنچه در خارج از کشور می گذرد را به خواننده فارسی زبان داخل کشور منتقل کنند و بسیاری دیگر آشنایی به زبان انگلیسی داشته و توانستند خلاصه ای فارسی از محتوای انگلیسی درباره تکنولوژی، مباحث اجتماعی و …. بنویسند. گروهی از زنان تحصیل کرده از روزمرگی ها و آنچه در ذهن داشتند یا در جامعه تجربه می کردند نوشتند و در این میان تعداد قابل توجهی خبرنگار نیز وبلاگ نویسی را تجربه کردند.وبلاگ نویسی فضایی جدی و فاخر برای تبادل نظر بین فارسی زبان ها ایجاد کرد. با چنین شروع درخشانی انتظار زیادی از آینده وب فارسی می رفت. این روزها اما از آنچه در زمان شروع وبلاگ نویسی انتظار می رفت بسیار فاصله داریم. برای بسیاری از کاربران حضور در فضای مجازی محدود شده است به صفحه کوچک موبایل و گویا دیگر خیلی هم حوصله ای برای خواندن متن بلند وجود ندارد. به غیر از مطالعه سایت های خبری حضور در فضای مجازی برای بسیاری محدود شده است به انتشار عکس از خوراکی، میهمانی یا سفر در اینستاگرام و خواندن خبرها یا محتوای زرد یا فکاهی در پیام رسان هایی همچون تلگرام. اگر نگاهی به آنچه کاربران وب فارسی انجام می دهند مانند لشکرکشی و فحاشی در صفحات فیس بوک یا اینستاگرام و فوروارد مطالب چند کانال طنز و زرد در نرم افزارهای پیام رسان متعجب می شویم از این میزبان عقب گرد.شاید شما عکس سفر یک نفر را در فیس بوک ببینید اما کمتر پیش می آید که یک سفرنامه و خاطرات او از سفر را بخوانید چرا که کسی دیگر حوصله نوشتن ندارد و برای بسیاری حتی حوصله تحقیق و یک جستجوی ساده هم نیست و مطالب کذب بارها و بارها در گروه ها و کانال های تلگرام بازنشر می شود.این اوضاع اما یک شبه اینگونه نشده است. ما چند موج فیلترینگ را در زمان های مختلف با توجه مسایل سیاسی یا شکل گیری نهادهای مرتبط تجربه کردیم و می توان گفت این شرایط به نوعی روند رشد وبلاگ نویسی اجتماعی و سیاسی در ایران را کند کرد. حتی آنها که فیلتر نشدند هم ترجیحا محافظه کار شدند و شاهد بودیم که وبلاگ نویسان قدیمی به نوعی با کوچ از فضای وبلاگ به سمت سرویس هایی مانند گوگل ریدر رفتند که البته آن روند و فضا نیز با توقف این سرویس ابتر شد. از طرف دیگر شبکه های اجتماعی فضا و انتظار کاربران را تغییر داد.می توان گفت ما یک زمستان در تولید محتوای فضای مجازی را تجربه کردیم و با درخشش نرم افزارهای پیام رسان و شبکه هایی مانند اینستاگرام اگرچه بهاری دیگر در حضور فضای مجازی شکل گرفت اما میوه آن به شیرینی دوران طلایی وبلاگ نویسی نیست. (منبع: بلاگفا)

درباره نویسنده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر