در حال خواندن
سلطه قریب‌الوقوع چین بر بازار ارزهای دیجیتال
0

ارز دیجیتال بانک مرکزی چین تقریبا آماده انتشار است.

نود فناوری – مو چانگ چون، معاونت دپارتمان پرداخت بانک مرکزی چین با بیان این مطلب گفت: ارز دیجیتال این بانک تقریبا هفته گذشته آماده صدور شد و اکنون مشکلی برای در دسترس عموم قرار گرفتن ندارد.

او گفت: محققان بانک مرکزی چین پنج سال روی این ارز کار کردند. طبق گزارش‌ها، بانک مرکزی چین ارز دیجیتال خود را به صورت یک سیستم دو لایه عرضه خواهد کرد که تحت نظارت آن، هم بانک مرکزی و هم بانک‌های تجاری چین می‌توانند این ارز را صادر کنند. بانک مرکزی چین اعلام کرده است که برای ارایه این ارز دیجیتال، منحصرا به بلاک‌چین تکیه نخواهد داشت، بلکه در مورد نوع تکنولوژی مورد استفاده، موضعی بی‌طرف را اتخاذ خواهد کرد.

اما بانک مرکزی چین، تنها بانک مرکزی نبود که در مورد امکان استفاده از ارز دیجیتال به عنوان جایگزینی برای پول نقد، تحقیق و بررسی را در دستور کار خود قرار داد؛ ریکس ‌بانک سوئد هم بانک مرکزی دیگری است که به این ایده علاقه نشان داده است. همچنین وزارت بازرگانی چین اعلام کرد یک برنامه آزمایشی برای استفاده از ارز دیجیتال در برخی شهرها راه‌اندازی می‎کند؛ این شهرها شامل پکن، تیانجین و هبئی در شمال چین، شرق منطقه دلتای رودخانه یانگ تسه، مناطق اطراف دلتای رودخانه مروارید در گوانگژو و برخی شهرها در مرکز چین می‌شوند.

یکی از رسانه‌های دولتی چین در اوایل همین ماه گزارش داده بود، بانک‌های بزرگ دولتی این کشور آزمایش‌های وسیع داخلی را برای به‌کارگیری کیف پول دیجیتالی آغاز کرده و یک قدم به راه‌اندازی رسمی ارز دیجیتال چین نزدیک شده‌اند.

تحلیلگران عقیده دارند ارز دیجیتال چین می‌تواند تعادل جهانی قدرت اقتصادی را تغییر دهد. متخصصان می‌گویند طرح‌های چین برای راه‌اندازی ارز دیجیتال، تهدیدی جدی برای سلطه مالی آمریکاست. پکن از ۲۰۱۴ مطالعات در مورد راه‌اندازی ارز دیجیتال خود را آغاز و در همان حین بر استفاده از ارزهای مجازی مثل بیت‌کوین سختگیری کرده است.

بنابراین در آینده‌ای نزدیک باید انتظار داشته باشیم با توجه به ورود چین به بازار ارزهای بین‌الملل، تفاوت‌های فاحشی در اتفاقات روز دنیای ارز دیجیتال اتفاق بیفتد. رخدادی که کم و بیش به معنای سلطه قریب‌الوقوع چین و واحد پولی یوان (رنمینبی) در بازارهای بین‌الملل خواهد بود.

درباره نویسنده
پریا نجفی

ارسال یک نظر