در حال خواندن
سلامت انسان در آینده در دستان سنسوری کوچکتر از دانه برنج
0

در حال حاضر گجت‌های سلامتی قادر به اندازه‌گیری المان‌های زیادی مثل ضربان قلب و تعداد قدم‌ها هستند اما Iota Biosciences قصد دارد پا را یک قدم فراتر گذاشته و یک سنسور با اندازه بسیار کوچک را توسعه دهد که قادر اندازه‌گیری پارامترهای زیادی درون بدن شما است.

این سنسور مبتنی بر میکرو الکترود، برای نظارت روی اعصاب و بافت‌های عضلانی کاربرد خواهد داشت. برای مثال یکی از میکرو الکترودهای حاضر در مغز قادر به تشخیص علائم اولیه تشنج است و حضور آن در اطراف قلب می‌تواند درستی ضربان قلب را اندازه‌گیری کند.

لازم به ذکر است که میکرو الکترودها برخلاف اسم‌شان اندازه نسبتا بزرگی دارند و  برای استفاده باید به ماشین‌ها و بسته‌های باتری بزرگی متصل شوند. اغلب‌ آن‌ها و به خاطر عوارض مختلفی که برای بدن به‌وجود می‌آورند، نمی‌توانند بیشتر از چند هفته در بدن انسان باقی بمانند. سازندگان iota در دانشگاه برکلی ‌می‌گویند که این دستگاه نیازی به باتری نداشته، قابل تعویض بوده و با کارایی بالا، قادر به تشخیص بیماری‌های موجود در بدن انسان خواهد بود.

در حال حاضر این دستگاه که اندازه آن در حد نوشته سال تولید سکه‌های پول است، قادر به جمع‌آوری ۱۵ میلیون دلار شده تا روند رسیدن آن به تولید گسترده سریع‌تر شود.

درباره نویسنده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر