در حال خواندن
تفاهمنامه محرمانه بانک ملت با دولت انگلیس برای دریافت خسارت
0

مدیرعامل بانک ملت با بیان اینکه تفاهمنامه‌ای با انگلیسی‌ها درباره نحوه دریافت غرامت داریم که کاملا محرمانه است، گفت: به دنبال تهاتر غرامت با کالا نیستیم و شرایط هم این گونه ایجاب نخواهد کرد که به جای پول کالا دریافت کنیم.
به گزارش نود فناوری، پس از برجام بخشی از پول‌های بلوکه شده کشورمان آزاد شد و به کشور برگشت. هرچند در دوران پسابرجام فضا برای گرفتن غرامت از شرکت‌های خارجی که به بهانه تحریم از ایران خارج شده بودند، مهیا بود اما هیچ دستگاه و هیچ شرکت ایرانی در آن دوران موفق به دریافت غرامت نشد.

در این شرایط بانک ملت توانست بدون وابستگی به برجام و با طی مراحل حقوقی بسیار تخصصی پس از گذشت ۱۰ سال از دولت انگلیس غرامت ۱٫۶ میلیارد دلاری دریافت کند که این رقم با نرخ دلار امروز در بازار آزاد معادل حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان است. این در حالی است که بانک ملت که با سرمایه ۵ هزار میلیارد تومانی در بازار اول معاملات بورس حاضر است به عبارت دیگر غرامتی که از انگلیس دریافت می‌کند چند برابر سرمایه بانک در بازار اول  بورس است.

وزارت خزانه داری بریتانیا سال ۲۰۰۹ بانک ملت را به اتهام کمک‌های مالی به برنامه‌های هسته‌ای کشورمان تحریم کرد و عملا بانک ملت از سیستم بانکی بریتانیا حذف شد و نتوانست در معاملات تجاری حضور پیدا کند. از این رو بانک ملت هم علیه این تصمیم به دادگاه عالی بریتانیا شکایت کرد. در نهایت در سال ۲۰۱۳ دادگاه به نفع بانک ملت رای داد و اعلام شد که تحریم‌های علیه بانک ملت غیرقانونی بوده است و این تحریم‌ها برای بانک ملت لغو شد که البته ارتباطی هم به موضوع برجام نداشت و بانک ملت توانست در یک بستر و سازوکار کاملا حقوقی رای دادگاه را به نفع خود بگیرد.

در کنار لغو تحریم‌‌ها، بانک ملت غرامت ۴ میلیارد دلاری را مطرح کرد. هر چند که در ابتدا بریتانیا زیر بار پرداخت این غرامت نمی‌رفت اما در نهایت مجبور شد برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌های بیشتر برای دفاع بر سر میز توافق با وکلای بانک ملت بنشیند. در نهایت ۲۸ خرداد ماه اعلام شد که بریتانیا ۱٫۶ میلیارد دلار غرامت به بانک ملت پرداخت خواهد کرد.

در کنار غرامت ۱٫۶ میلیارد دلاری، دولت انگلیس تا کنون ۳۵ میلیون پوند هم بابت دفاع از خود در دادگاه هزینه کرده‌ است به همین دلیل برای پیشگیری از هزینه‌های بیشتر با بانک ملت برای پرداخت غرامت توافق کرد.

البته مفاد این توافق محرمانه اعلام شده‌ است و هنوز مشخص نیست با وجود محدودیت‌های جابه جایی پول با نظام بانکی ایران این غرامت چه زمانی و از چه طریقی به کشور بر می‌گردد.

در این رابطه «محمد بیگدلی» مدیرعامل بانک ملت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره جزییات نحوه دریافت غرامت از دولت انگلیس گفت: تفاهمنامه‌ای با انگلیسی‌ها درباره نحوه دریافت غرامت داریم که کاملا محرمانه است و در زمان مناسب درباره جزئیات آن اطلاع رسانی می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر بدون هماهنگی موضوعی فاش شود ممکن است تفاهمنامه لغو شود.

مدیرعامل بانک ملت اظهار داشت: نحوه انتقال این غرامت مشخص شده و در تفاهمنامه آمده‌ است.

بیگدلی تاکید کرد: به دنبال تهاتر غرامت با کالا نیستیم و شرایط هم این گونه ایجاب نخواهد کرد که به جای پول کالا دریافت کنیم.

مدیرعامل بانک ملت در پاسخ به این سوال که امکان دارد این غرامت با بدهی‌های خارجی کشورمان تهاتر و تسویه شود، گفت: باید کمی صبر کنیم تا موضوعات نهایی شود تا بتوانیم جزئیات آن را اعلام کنیم.

درباره نویسنده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر