در حال خواندن
ضرورت بازنگري در وظايف وزارت ارتباطات
0

ضرورت بازنگري در وظايف وزارت ارتباطات

نویسنده:  عبدالله افتادهاسفند ۶, ۱۳۹۰

روزي كه قرار بر ادغام وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات با دو وزارتخانه مسكن و شهرسازي و راه و ترابري بود، مخالفت‌هاي گسترده‌اي از سوي كارشناسان و رسانه‌ها طرح شد كه در نهايت نيز اين وزارتخانه از طرح ادغام خارج شد.
در همان زمان گروهی معتقد بودند که وظایف وزارت ارتباطات می‌تواند به يك معاونت در وزارت متشكل جدید محول شود. آن عده هم كه مخالف ادغام بودند، همجنس نبودن بخش‌های مختلف در ساختار وزارت جديد را دلیل می‌آوردند، به بیان دیگر، این گروه، مخالف اصل ادغام نبودند بلکه شکل ادغام را نادرست می‌دانستند. برخي نيز به هر شكل با ادغام وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات كه ماموريت‌هاي بزرگي براي آن پيش‌بيني شده بود، مخالفت مي‌ورزيدند. اما از زمان خصوصي‌سازي شركت مخابرات ايران و جدا شدن سازمان فضايي و زمزمه جدايي برخي ديگر از اجزاي اين نهاد، وزارت ارتباطات فاصله زيادي با شرح وظايف 14 ماده‌اي خود گرفته است. به عبارتي  در حال حاضر سنخيتي با وظايف محوله به وزارت ارتباطات و آنچه عملا از سوي اين وزارتخانه در حال وقوع است، نمي‌بينيم. از اين رو بازنگري در شرح خدمات اين وزارتخانه دو فايده دارد. نخست آنكه براي نمايندگان و رسانه‌ها روشن مي‌شود كه وزير ارتباطات مسوول پاسخ به برخي از مسايل نيست. دوم آنكه با بازنويسي وظايف وزارت ارتباطات، گذشته از كوچك‌سازي جايگاه ساختاري و تشكيلاتي، چهره‌اي روشن‌تر از مسووليت‌هاي جديد نهاد وزارت به دست مي‌آيد.گواه اين موضوع آنكه اين روز‌ها اهم پرسش‌ها از وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات كشور، پيرامون «شبكه ملي اطلاعات»، اختلال‌هاي اينترنت، فيلترينگ و وضعيت اپراتورهاي تلفن همراه است كه به استثناي شبكه ملي اطلاعات، پاسخ به باقي موارد به عهده ايشان نيست. به عبارت ديگر گويي رسانه‌ها از وزير ارتباطات نه به عنوان مسوول بلكه به عنوان مطلع، پرسشگري مي‌كنند.از اين رو به نظر مي‌رسد بازنگري در وظايف وزارت ارتباطات به نفع دولت، مجلس، بخش خصوصي، رسانه‌ها و اتفاقا خود وزارت ارتباطات است.
منبع:‌روزنامه فناوران اطلاعات

همکارمان جناب شمیرانی نکته ظریفی را بیان کردند با عنوان “سوال از وزیر ارتباطات در حکم مطلع” که این موضوع حداقل در خصوص نابسامانی‌های اخیر اینترنت که پاسخی شفاف تاکنون از سوی وزارت محترم داده نشده گواه این مسئله است.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
خوشحالم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
درباره نویسنده
عبدالله افتاده

ارسال یک نظر