در حال خواندن
بانكداری الكترونیك، از شعار تا عمل
0

بانكداری الكترونیك، از شعار تا عمل

نویسنده:  عبدالله افتادهاسفند ۲۴, ۱۳۹۰

بانكداری الكترونیكی به عنوان سوغات عصر اطلاعات و یكی از ضروریات نظام بانكی كشور، می‌تواند جامعه را با شبكه بانكداری، هماهنگ و همراه كند.
اما براستی این فناوری تا چه میزان در شبكه بانكی كشور، در خدمت پاسخگویی به نیاز مشتریان، بهره‌وری و مشتری مداری قرار گرفته است؟
نود آی سی تی – براساس تعاریف، بانكداری الكترونیكی، برخط یا اینترنتی عبارت است از فراهم كردن امكاناتی برای كاركنان به منظور افزایش سرعت و كارایی آنها در ارایه خدمات بانكی در محل شعبه و فرآیند بین شعبه‌ای و بین بانكی در سراسر دنیا و ارایه امكانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به مشتریان كه با استفاده از آن بتوانند بدون نیاز به حضور فیزیكی در بانك، در هر ساعت از شبانه روز از طریق كانال‌ ارتباطی ایمن و با اطمینان، عملیات بانكی دلخواه خود را انجام دهند.
براین اساس، بانكداری الكترونیكی استفاده از فناوری پیشرفته نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مبتنی بر شبكه و مخابرات برای تبادل منابع و اطلاعات مالی به صورت الكترونیكی است و نیازی به حضور فیزیكی مشتری در شعبه نیست و این فناوری، به مشتری اجازه می‌دهد تا معاملات اقتصادی را در یك سایت ایمن انجام دهد.
از مزایای این فناوری در سیستم بانكی می توان به مواردی نظیر انجام یك تراكنش مالی مثل انتقال حساب به حساب، پرداخت قبض، انتقال سیمی، درخواست وام یا یك حساب جدید،ارایه و پرداخت قبوض الكترونیكی، انتقال پول بین حساب جاری و پس انداز خود فرد یا به حساب مشتری دیگر، خرید و فروش اوراق سرمایه گذاری، عملیات و تراكنش‌های مربوز به وام مثل بازپرداخت اقساط و دریافت صورتحساب به شیوه آنلاین اشاره كرد.
با استفاده از بانكداری الكترونیكی، هزینه‌ ارایه خدمات بانكی كاهش می‌یابد، كما اینكه گفته می‌شود هزینه بانكداری الكترونیك 10سنت و بانكداری سنتی یك دلار است.
براساس آمار بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران، روزانه پنج میلیون تراكنش به وسیله دستگاه های خودپرداز بانك ها در كشور انجام می شود و با استفاده از این فناوری، از حضور مشتریان در بانك ها كاسته شده است.
گرچه تاریخچه استفاده از این فناوری در ایران، طولانی نیست ولی این فناوری، آن گونه كه باید در كشور گسترش نیافته است و هر روز با صف بلند مشتریان و حضور فیزیكی آنها در بانك مواجهیم.
با این اوصاف، آیا بانك‌ها، تنها در قبال ارایه خدمات به مشتریانی كه به شعبه‌های آنها مراجعه می‌كنند، تنها باید به نصب دستگاه نوبت دهی اقدام كنند یا در قبال نصب این دستگاه‌ها، وظایف دیگری نیز بر عهده دارند؟
بارها و بارها، مشتریانی كه به بانك‌ها مراجعه و اقدام به دریافت نوبت از این دستگاه‌ها اقدام می‌كنند، با صف طویل مشتریان مواجه می‌شوند كه مثلا باید نزدیك به یكساعت در بانك معطل شوند یا بیش از یكصد مشتری در نوبت دریافت خدمات بانكی قرار گرفته‌اند.
هنگامی كه دلیل این مشكلات را از مسوولان شبكه بانكی جویا می‌شویم، نبود كمبود نیروی انسانی و تعداد زیاد مشتریان را می‌شنویم.
در بسیاری از عملیات اینترنتی بانك‌ها، وقتی به عنوان مثال اقدام به افتتاح حساب به صورت اینترنتی می‌كنیم، لازم است دوباره به بانك مراجعه و مدارك خود را از قبیل كپی و اصل شناسنامه، كپی و اصل كارت ملی را ارایه كنیم در حالی كه اعلام شده بود، كارت ملی جایگزین مطمئن برای شناسنامه است و در مواردی غیر از انتخابات یا مهرهای اضطراری، نیازی به ارایه شناسنامه نیست.
بانك‌ها و موسسات مالی و اعتباری در دیگر كشورها، كارت و دستگاه‌های خودپرداز را در اختیار مردم قرار می‌دهند ولی در ایران، مردم باید پول‌ خود را نزد بانك بسپارند تا بتوانند كارت دریافت كنند گرچه با این وجود هم مطمئن نیستند كه بدون حمل و نقل پول از كارت استفاده كنند.
 
این موارد، نه تنها به گسترش بانكداری الكترونیكی كمكی نمی‌كند بلكه باعث اتلاف وقت مشتریان هم در اینترنت و هم در بانك‌ها می‌شود و گسترش بانكداری الكترونیك دركشور، تنها به افزایش تعداد عابر بانك‌ها در كیف مشتریان خلاصه شده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار چهارمحال و بختیاری با تاكید بر لزوم گسترش دولت الكترونیكی و تامین امنیت شبكه برای مردم، گفت: گام اول ضروری در گسترش دولت الكترونیك و بانكداری اینترنتی، كسب اعتماد مردم به امنیت شبكه و اعتمادسازی برای مشتریان است.
حسن طاهری اضافه كرد: رسانه، می‌تواند به مطالبات مشتریان و مردم، جهت دهد و در فرهنگ سازی برای كاهش هزینه ها تلاش كند.
وی با تاكید بر لزوم پاسخگو شدن دستگاه ها در قبال خدمات خود به مردم گفت: بر اساس قانون پنج ساله پنجم توسعه، كلیه دستگاه های اجرایی و واحدهای تابعه آنها، موظفند تا پایان برنامه، خدمات قابل ارایه به مردم را از طریق شبكه ملی ارتباطات ارایه كنند و تا پایان سال دوم برنامه نیز، ارسال و دریافت استعلام بین دستگاهی را از طریق شبكه ملی ارتباطات انجام دهند.
منبع:‌ایرنا

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
خوشحالم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
درباره نویسنده
عبدالله افتاده

ارسال یک نظر