در حال خواندن
راه اندازی «چرخه شورانگیزی»
0

راه اندازی «چرخه شورانگیزی»

نویسنده:  عبدالله افتادهاسفند ۲۴, ۱۳۹۰

روان‌شناشان معتقد به “نظریه خصلت” (Trait Theory)، مثل گـُردُن‌ آلپورت، دو محور شخصیت انسان را درون‌گرایی و برون‌گرایی (Introversion or Extroversion) می‌دانند. برون‌گراها،”همرنگ جماعت شو” (gregarious)،”ادعاگر” (assertive) و علاقه‌مند به جویش و پویش محرك‌های بیرونی‌اند. درون‌گراها هم، درست برخلاف ایشان: جماعت گریز و تك‌رو‌اَند و برای‌هیچ تولیدكننده‌ای،مصرف‌كننده خوبی نیستند.اما برون‌گرایی، خصلتی است بارز، بازاری و بازارپسند كه به همین خاطر در مدنیت مدرن، عمدتاً مثبت ارزیابی می‌شود.واگذاران مشاغل رده‌های بالای عصر صنعت اطلاعات در بخش‌های دولتی و غیردولتی، چنین خصلتی را ارج می‌نهند و دارا بودن آن را از متقاضیان این مشاغل مطالبه می‌كنند.
نود آی سی تی – می‌پرسید،جماعت برون‌گرایان را كجا می‌توان یافت؟مثلاً در جمع چند صد نفره شركت‌گنندگان ِهر همایش مدیریت كیفیت ایزو‌ 9001(سامانه مدیریت)،ایزو 14001(سامانه مدیریت زیست محیطی)،ایزو تی اِس 16949(الزامات مخصوص مدیریت كیفیت)،ایزو اِس آ اِس 18001(سامانه مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی)،ایزو 22000 (سامانه مدیریت ایمنی مواد غذایی) كه مكرراً در ایران برگذار می‌شوند و البته آثار مشعشع مدیریت كیفت و ایمنی هم بركسی پوشیده نیست.چرا راه دور برویم: شما جماعت برون‌گرایان را در هر نشست مدیران شركت خودتان هم می‌یابید. اكنون تصدیق می‌كنید كه اگر كارشناس یا مدیرجوانی روزی اتفاقاً تـَبلـِت به دست وارد جلسه شد،به جلسه بعدی، همه تـَبلـِت به دست می‌آیند؛یا اگر در جلسه‌ای دیدید كه تنها یكی در جمع،آی‌فون به دست نشسته،در نشست بعدی،خواهید دید همه آی‌فون به دست شركت می‌كنند.
پس با شور و اشتیاق برون‌گراها به چیزهای«نو»،همه شرایط برای بازاریابی موفق سیم‌كارت‌های نسل سوم آماده است:
برون گراها حرف‌های “دهان پـُركـُن” و “نودولت مآب” را دوست می‌دارند و مزیت لفظ “تری جی”(3G) و “نسل سوم”، تا وقتی كه “فورجی” و “نسل چهارم”ی مطرح نشده، همین دهان پركنی و نودولت مآبی است كه شورانگیز و تحریك‌كننده اشتهای برون‌گراهاست.
«سوم» در “نسل سوم” و “اُپراتور سوم”، وجه اشتراك تبلیغاتی زیبا و ارزشمندی است كه نباید سه شود.
دوستان مقررات گذار ما نیز سال‌ها است كه پیش چشمان باز رقابت پژویان، جلوی هرگونه رقابتی را در عرضه خدمات “نسل سوم” توسط اُپراتور دوم همراه گرفته‌اند و قول شرف می‌دهند كه تا 2 سال دیگر هم این نابرابری بازار یا برابری نابازار را برای اُپراتور سوم رزرو نگه دارند.
پس بهتر ازاین نمی‌شود! اُپراتور سوم تنها نباید این فرصت طلایی یگانه ضد رقابتی را مفت از كف بدهد، بلكه هرچه در توان دارد، باید به خدمت بگیرد و در طـَبـَق اخلاص بنهد كه:
• چه كند؟ – بلی: از “نظریه خصلت”، برای خود “customer-base” و مشتری پایه بسازد.
• چه كار نكند؟ – مثلاً “چیپ”عمل نكند! قاعده دست و دل‌بازی را در تبلیغات فراموش نكند!
• با چه شگردی؟ – فرضاً با گره زدن “تری جی” به تـَبلـِت یا به یكی از ارثیه‌های استیو جابز مانند: “آی فون” و “مك‌بوك” و “فاوا- فراورده” ای نوتر و نوآورانه تر.
به یاد آورید: نابازار ما، از دهه پیش تاكنون از 09121 چه ارزشی – در اصل كاذب و در فرع صادق و واقعی- برای برون‌گرایان ساخت كه هنوز می‌توانند با آن پـُز پیشتازی دهند! شما هم می‌توانید – و بلكه باید- Brand و نمانامی برای پـُز پیشتازی شوید؛ وگرنه هم شما می‌دانید و البته همه درك می‌كنند كه:
• “تری جی” ِ ما غیر از همهمه و غوغاسالاری چیزی نیست!
• “تری جی” یی با این كیفیت “پ ن پ” (بخوان: «پهنای باند ناب پـُرسرعت»)
• “تری جی” یی با این اینترنت مرزبندی و امر به معروف شده
• “تری جی” یی با این مقررات ننوشته‌ی “پیامك چندرسانه‌ای” موجود كه تبلیغ برای فروش آن را در رسانه‌های ملی غدغن كرده است
• “تری جی” یی با این كیفیت انتقال در پی بستر كه به killer trunk بیشتر شبیه است
•  “تری جی” یی با رعایت اصل 175 قانون اساسی كه انحصار هر گونه فراپخش رادیو- تلویزیونی را تنها به یك سازمان داده!- سازمانی كه براساس اصل 175 قانون اساسی علیه اجرایی شدن برنامه چهارم در مورد ایجاد شبكه‌های تلویزیون كابلی توسط بخش خصوصی، قد علم كرد و لذا باز هم براساس همان اصل، با راه‌اندازی تلویزیون همراه در نسل سوم شبكه‌های سیار اول و دوم و سوم مخالفت خواهد كرد.
در نتیجه: آدم‌های ما باید هوای حوای “تلویزیون همراه” را هم از سر به دركنند.
با این اوصاف عالیه، شما بگوئید: از “تری جی” چه می‌مانـَد؟ -آری درست حدس زدید:
• تنها یك لفظ! – اما لفظی با ارزش!
• لفظی با ارزش برای آغاز “a New Hype Cycle” یا چرخه جدیدی از شورانگیزی!(در مورد چیستی «چرخه شورانگیزی» رجوع كنید به بخش تاریخ مخابرات ایران در همین شماره).
چرخ چنین چرخه‌ای را ژورنالیسم انقلابی ما به راه خواهد انداخت تا شما برادران عزیز در رایتل به همراه كاربران‌تان عاقبت به خیر شوید. پس سخن كوتاه:
• مدیریت روابط عمومی و بازاریابی‌تان را به جوانی خوش فكر، بلندنظر و خوش سلیقه بسپارید!
برون‌گرایان به هر تعداد كه باشند،كم نیستند و نسل‌شان در جهان نیز برانداختنی نیست! به براوُرد من، بیش از 10% جمعیت ایران، چه قدرت مالی بالایی داشته باشند یا نداشته باشند، دارای این خصلت‌اند. پس خیرش را ببینید!
نویسنده:عباس پورخصالیان
منبع:  ماهنامه دنیای مخابرات و ارتباطات

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
خوشحالم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
درباره نویسنده
عبدالله افتاده

ارسال یک نظر