در حال خواندن
سیاست‌گذاری کلان حوزهICT به شورای عالی فضای مجازی سپرده می‌شود
0

سیاست‌گذاری کلان حوزهICT به شورای عالی فضای مجازی سپرده می‌شود

نویسنده:  عبدالله افتادهاسفند ۲۱, ۱۳۹۰

عضو شورای‌عالی فضای مجازی درباره جزییات و اهداف مدنظر برای تشکیل شورای عالی فضای مجازی گفت: زمان تشکیل نخستین جلسه این شورا از سوی دبیرخانه این شورا اعلام و شرح وظایف و اختیارات آن مشخص می شود.
 
نود آی سی تی – کامیار ثقفی با اشاره به حکم ابلاغ شده مقام معظم رهبری مبنی بر تشکیل شورای عالی فضای مجازی گفت: فرمایش رهبری به نکاتی اشاره دارد که اولویت آن مربوط به بحث گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات با نگاه سرمایه‌گذاری هدفمند در این بخش است. به نحوی که این موضوع را به عنوان یک فرصت تلقی فرمودند تا به عنوان ابزاری برای پیشرفت همه جانبه کشور مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در کنار این بحث، موضوع صیانت از آسیب‌های ناشی از فضای مجازی را هم مطرح کردند که در این راستا نیاز به سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری و هماهنگی‌های لازم وجود دارد.
وی با بیان اینکه بحث فناوری اطلاعات و ارتباطات مانند هر موضوع دیگری دارای یک سری فرصت‌ها و تهدیدات است، اضافه کرد: نگاه غالب در تشکیل شورای عالی فضای مجازی با توجه به سوابق این موضوع تاکید بر وجود فرصتی است که استفاده از آن باید در راستای پیشرفت کشور باشد.
رییس دانشگاه شاهد در مورد ضرورت تشکیل شورای‌عالی فضای مجازی گفت: اصل موضوع به لحاظ اجرایی که در حکم مقام معظم رهبری هم آمده، بحث تشکیل یک مرکز است که به لحاظ عملیاتی و اجرایی حوزه فضای مجازی را در کشور مدیریت کند.
وی گفت: ملاحظه بسیار مهم در این حکم آن است که تمام کسانی که در حوزه فناوری اطلاعات طی سال‌های سال و از زمانی که بحث فناوری اطلاعات در کشور مطرح شده تا به امروز دست اندرکار آن بودند، در این شورا حضور خواهند داشت چرا که به دلیل فرابخشی بودن این موضوع که در یک حوزه خاص خلاصه نمی شود، این شورا می‌تواند بخش فناوری اطلاعات را متمرکز کند.
عضو شورای عالی فضای مجازی با تاکید براینکه قوای مختلف در کشور و مجموعه‌های نهادی بسیاری به نوعی درگیر فناوری اطلاعات هستند، افزود: ضرورتا فناوری اطلاعات تابع یک وزارتخانه در دولت نمی‌تواند باشد و این موضوع هم موضوعی نیست که هرکس در حوزه مسوولیتی خود براساس تشخیص و اختیارات خودش بتواند عمل کند. براین اساس در برخی مواقع که در موضوعات مختلف تداخل‌هایی در کار پیش می‌آمد، نیاز به هماهنگ‌سازی این فضا به شدت احساس می‌شد که با تدبیر مقام معظم رهبری این قانون شکل گرفت.
ثقفی با اشاره به تشکیل شورای عالی فناوری اطلاعات که جایگاهش در دولت بود، در حالیکه شورای عالی فضای مجازی فرابخشی است و ترکیب آن را تمامی وزارتخانه‌های کلیدی و مطرح و سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط این حوزه تشکیل می‌دهند، گفت: این شورا چیزی شبیه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است، به نحوی که انواع شوراها در حوزه آموزش عالی وجود دارد اما شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاست‌گذاری کلان را در این بخش انجام می‌دهد.
وی با بیان اینکه مدل‌های مختلفی که تاکنون در زمینه سیاستگذاری فناوری اطلاعات به کار آمد، کارآمدی کافی را نداشته‌اند، گفت: لذا ضرورت داشته که با یک نگاه جامع‌تر و مقتدرتر به این عرصه ورود شود. در واقع ترکیبی که مقام معظم رهبری در بخش حقوقی این شورا منصوب فرمودند نشان‌دهنده اهمیت و اهتمام ایشان به این موضوع است، چرا که حضور تمامی روسای قوا در این شورا نشان می‌دهد که در حد یک شورا در درون دولت نمی‌تواند موضوع فناوری اطلاعات سیاستگذاری شود.
عضو شورای‌عالی فضای مجازی در مورد تشکیل مرکز ملی فضای مجازی براساس این حکم نیز گفت: با تشکیل جلسات نخست این شورا تشکیل این مرکز نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وی در مورد زمان تشکیل اولین جلسه این شورا گفت : در این زمینه اطلاعی ندارم و این حکم چهارشنبه هفته گذشته به اعضا ابلاغ شده است و قاعدتا زمان تشکیل نخستین جلسه آن باید از سوی دبیرخانه این شورا اعلام و شرح وظایف و اختیارات آن مشخص شود.
ثقفی گفت: دبیر شورای‌عالی فضای مجازی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات است و اعضای حقیقی این شورا افرادی هستند که در بحث فناوری اطلاعات و ارتباطات سال‌هاست صاحبنظر بوده و می‌توانند به لحاظ تخصصی بخشی از نیازهای این شورا را تامین کنند.
منبع: خبرگزاری مهر

وزارت ارتباطات به قدری در این بخش و شورای عالی فناوری اطلاعات ضعیف عمل کرد که بالاخره تصمیمی جدی از سوی مقام معظم رهبری برای این موضوع اتخاذ شد، به نظر می‌رسد اگر قرار بر این باشد که وزارت ارتباطات همین رویه را دنبال کند در آینده‌ای نزدیک منحل و با وزارت‌خانه دیگری ادغام شود.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
خوشحالم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
درباره نویسنده
عبدالله افتاده

ارسال یک نظر