در حال خواندن
ترافیک اینترنت از اینترانت جدا می‌شود
0

ترافیک اینترنت از اینترانت جدا می‌شود

نویسنده:  عبدالله افتادهفروردین ۲۸, ۱۳۹۱

براساس بخشنامه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تمامی ارایه دهندگان خدمات اینترنت، موظف به تفکیک ترافیک اینترنت از اینترانت شدند که به گفته معاون وزیر ارتباطات، این کار هم‌اکنون در برخی شرکت‌ها در حال انجام است.
نود آی سی تی – چندی پیش  در سایت متمای سازمان فناوری اطلاعات ایران، بخشنامه ای در خصوص جداسازی ترافیک اینترنت از اینترانت منتشر شد.
این بخشنامه با استناد به مصوبه 120 کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات صادر شده و شرکت‌ مخابرات، دارندگان پروانه انتقال خدمات انتقال داده، خدمات انتقال ماهواره‌ای، دارندگان پروانه وایمکس، پروانه توزیع اینترنت، تمامی دستگاه‌های دولتی دارای میزبانی وب و تمامی شرکت‌های ارایه دهنده خدمات میزبانی خصوصی، را مورد خطاب قرار داده است.
علی حکیم جوادی در توضیح بخشنامه جدا سازی ترافیک اینترنت از اینترانت، گفت: باید در کشور به گونه‌ای اینترنت را از اینترانت جدا کنیم و این موضوع بسیار مهم است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: این اتفاق در بسیاری از کشورهای دنیا روی داده و زمانی که یک کاربر می‌تواند نیاز خود را از منابع داخلی برآورده کند، دلیلی به مراجعه به منابع خارجی نیست.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران عنوان کرد: علاوه بر این، اینترانت، باعث کاهش هزینه‌ها و بهینه شدن استفاده از پهنای باند بین‌الملل و نیز افزایش حداکثری تولید محتوی در داخل کشور، می‌شود.
دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال که ” این بخشنامه دقیقا چه موضوعی را به مخاطبان ابلاغ می‌کند”، توضیح داد: مخاطبان این بخش نامه بیشتر اپراتورها هستند؛ باید در بخش زیرساخت و اپراتورها، مسیر اینترنت و اینترانت را جدا کنیم.
وی ادامه داد: به این طریق کاربری که نیاز به دسترسی داخلی دارد، از اینترانت استفاده کند و کاربری که نیاز به اطلاعات خارجی دارد، از اینترنت استفاده کند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با لطبع، قیمت و سرعت اینترانت نیز باید از اینترنت متفاوت باشد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران بیان کرد: این شرکت‌ها، با برگزاری جلسات متعدد برای نحوه این جدا سازی کاملا توجیه شده‌اند.
حکیم جوادی در پاسخ به این سوال که “آیا اجرای این مصوبه زمان‌بر خواهد بود”، گفت: خیر؛ بسیاری از شرکـت‌ها این کار را انجام داده‌اند؛ همچنین خوشبختانه برخی از شرکت‌های pap اینکار را انجام داده‌اند.
وی در پاسخ به این سوال که ” یعنی هم اکنون برای کاربران برخی از شرکت‌های pap، ترافیک اینترنت از اینترانت جدا شده ” گفت: بله؛ برای برخی شرکت‌هایی که به صورت آزمایشی این کار را پیاده سازی کرده‌اند، ترافیک اینترنت از اینترانت جدا شده است و برای شرکـت‌هایی که در آینده این کار را پیاده سازی خواهند کرد، نیز این کار به راحتی قابل اجرا است.

کاش هر چه سریع‌تر شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی می‌شد و به همه شایعاتی که عنوان می‌کنند با آمدن این شبکه اینترنت جهانی در کشور برچیده خواهد شد پایان می‌داد و سرعت اینترنت نیز خیلی بهتر از وضعیت فعلی می‌شد.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
خوشحالم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
درباره نویسنده
عبدالله افتاده

ارسال یک نظر