در حال خواندن
خود کفایی در تولید تجهیزات مخابرات نوری
0

خود کفایی در تولید تجهیزات مخابرات نوری

نویسنده:  عبدالله افتادهفروردین ۲۸, ۱۳۹۱

معاون پژوهشی موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات از اتمام پروژه بومی سازی سیستم‌های اصلی شبکه نوری برد بلند مخابرات در کشور خبرداد و تاکید کرد که این سیستم هم اکنون در شبکه مخابراتی کشور مورد استفاده قرار گرفته است.
 
نود آی سی تی – سید مجید نورحسینی با بیان اینکه دستیابی به دانش فنی سیستم‌های نوری، کشور را در زمینه ساخت تجهیزات پرظرفیت انتقال در بخش زیرساخت توانمند می کند، گفت: بومی سازی سیستم‌های اصلی شبکه‌های انتقال نوری از جمله فعالیت‌های پژوهشی مرکز تحقیقات مخابرات است که در سال 90 به بهره برداری رسیده و هم اکنون زیربار رفته است.
وی با اشاره به تعریف 79 پروژه پژوهشی در مرکز تحقیقات مخابرات ایران و اجرای همزمان این پروژه‌ها در سال گذشته بیان کرد: اجرای این پروژه‌ها از نظر تعداد و اهمیت تقریبا در کشور بی سابقه ارزیابی می شود.
نورحسینی بهره برداری از سامانه نوری DWDM را یکی از این پروژه‌های پژوهشی و از دستاوردهای این پژوهشکده عنوان کرد که در پایان سال 90 به ثمر رسیده است و گفت: این پروژه کشور را از تامین بخش بزرگی از تجهیزات هزینه بر مخابرات نوری که هم اکنون از خارج تامین می شود بی نیاز می کند.
وی افزود: این سیستم هم اکنون در شبکه زیرساخت کشور زیر بار رفته و به طور واقعی ترافیک ارتباطی را حمل و جابجا می‌کند و مرحله تستآن به اتمام رسیده است.
نورحسینی بهره برداری کلان از این پروژه را منوط به اجرای آن از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد و ادامه داد: این مرکز براساس وظایف پژوهشی خود می‌تواند پروژه‌ها را به مرحله بهره‌برداری برساند و به کارگیری آن باید از سوی نهادهای اجرایی انجام شود.
گفتنی است، سیستم DWDM در موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات و با همکاری دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات طراحی و ساخته شده که دارای 40 کانال نوری با ظرفیت هر کانال Gbps10 است و قابلیت توسعه به 80 و 160 کانال با هر نوع ترافیک (صوتی، دیتا، ویدئو) و هر نرخ بیت و یا هر نوع فناوری را دارد.
هر کانال قابلیت انتقال حدود 130 هزار خط تلفنی با نرخ بیت 64 کیلوبیت بر ثانیه را داراست و در نتیجه این سیستم با ظرفیت ترافیکی 400 گیگابیت بر ثانیه بر حسب خط تلفنی دارای ظرفیت معادل ارسال حدود 5 میلیون مکالمه تلفنی همزمان از طریق یک زوج تار نوری فراهم می شود.
این سیستم در مسیر بین تهران و ساوه با برد 150 کیلومتر بدون تقویت کننده بین راهی نصب، راه‌اندازی و تست میدانی شده است و با بکارگیری تقویت کننده بین راهی برد آن به بیش از 500 کیلومتر قابل افزایش است.
سیستم مالتی پلکس فشرده طول موج نوری (Dense Wavelength Division Multiplexing) آخرین فناوری موجود برای افزایش بسیار شدید ظرفیت انتقال اطلاعات از طریق تارهای نوری بوده و پاسخگوی نیاز فراوان ترافیک سرویس‌های چند رسانه ای بر روی شبکه‌های زیرساخت کشور و نیز شبکه‌های بزرگ شهری و بین شهری است.
منبع:‌ خبرگزاری مهر

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
خوشحالم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
درباره نویسنده
عبدالله افتاده

ارسال یک نظر