در حال خواندن
همراه اول تا پنج سال آینده محبوب‌ترین شرکت ایرانی خواهد شد
0

همراه اول تا پنج سال آینده محبوب‌ترین شرکت ایرانی خواهد شد

نویسنده:  عبدالله افتادهاردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۱

وحید صدوقی امسال در حالی هفتمین سال مدیریت خود را در شرکت ارتباطات سیار سپری می‌کند که در این مدت با برگزاری بیست و هفت نشست مطبوعاتی رتبه اول را در حوزه اطلاع رسانی به خود اختصاص داده است. صدوقی توانسته با مدیریت قابل پذیرش و افزایش سود شرکت ارتباطات سیار ایران نظر موافق هیات مدیره را برای ادامه سکان داری بزرگترین اپراتور خاورمیانه را کسب کند. وی در این نشست به موضوعاتی همچون چشم انداز پنج ساله شرکت ارتباطات سیار ایران، عملکرد مالی، ‌برنامه‌های توسعه‌ای همراه اول، اختلافات ایجاد شده بر سر توزیع سیم‌کارت دانش و برخی موضوعات دیگر اشاره کرد که می‌خوانید.
احراز هویت شرکت‌کنندگان در انتخابات
نود آی سی تی – صدوقی با بیان اینکه به واسطه پوشش سراسري همراه اول، احراز مشخصات سجلي شركت‌كنندگان انتخابات مجلس شوراي اسلامي در كشور با همكاري همراه اول انجام شد، گفت: استفاده از زیرساخت سراسری همراه اول در سراسر کشور موجب شد تا در انتخابات گذشته تایید مشخصات شرکت‌کنندگان در انتخابات در مدت زمان چهار ثانیه انجام شود.
او در بخش ديگري از سخنانش گفت: در رومينگ بين‌الملل به سمتي پيش مي‌رويم كه تماس با سيم‌كارت همراه اول از خارج از کشور نسبت با سیم‌کارت‌های کشور میزبان ارزان‌تر شود که این موضوع با چهار كشور عربستان، عراق، امارات و تركيه نهایی شده و سعي کردیم هزينه‌هاي اپراتورهاي رقيب خارجي تا 68 درصد كاهش يابد.
صدوقی بیان کرد: در برخي كشورها تماس با همراه اول 20 درصد پايين‌تر از ديگر اپراتورها هزينه دارد و در سال 91 حداقل 90 درصد مشتركان كه به خارج از كشور سفر می‌کنند مي‌توانند با قيمت پايين‌تر از سرويس‌هاي اين اپراتور استفاده كنند.
 
 
توزیع سیم‌کارت در مدارس با توافق آموزش و پرورش
مدیرعامل همراه اول در خصوص اظهاراتی مبنی بر هماهنگ نکردن با وزارت آموزش و پرورش در توزیع سیم‌کارت‌های دانش گفت: برخلاف توافقات، در برخی مدارس بسته‌های قرآنی باز و پس از خارج کردن کارت هدیه سیم‌کارت بسته سی دی به دانش‌آموز تحویل شده که شرکت “سروش مهر” مستندات قرارداد برای توزیع سیم‌کارت را منتشرمی‌کند.
وی افزود: از آنجا که همراه اول به عنوان یک اپراتور مشغول ارایه خدمات است، همیشه درخواست‌ همکاری از این اپراتور وجود دارد.
مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران بیان کرد: از ما درخواست شد در حوزه جشنواره قرآنی، به عنوان حامی وارد شویم.
وی ادامه داد: در این خصوص به ما گفتند که بسیاری از شرکت‌ها قبول کرده‌اند حامی جشنواره قرآنی شوند، اما قبول نکردند؛ اگر همراه اول پیش‌قدم شود، موافق ارایه کار با همراه اول هستیم.
صدوقی بیان کرد: شرکت سروش‌مهر پدیدآورنده نرم‌افزار قرآنی سروش‌ایمان است و این نرم‌افزار کامل‌ترین نرم‌افزار آموزش قرآن است که امکاناتی از جمله مسابقه پیامکی، آموزش حفظ قرآن و سرگرمی دارد؛ این نرم‌افزار در دو سال گذشته به عنوان بهترین نرم‌افزار قرآنی را از جشنواره رسانه‌های دیجیتال دریافت کرده است و به این ترتیب قرار شد 12 میلیون پکیج نرم‌افزار قرآنی برای 12 میلیون دانش‌آموز فعال شود.
وی بیان کرد: شرکت سروش‌ایمان اعلام کرد که هزینه‌ای بابت این اثر از همراه نرم اول نمی‌خواهد و تنها هزینه توزیع را از همراه اول می‌گیرد.
صدوقی افزود: صدق گفته انجام این اقدام با مجوزهای لازم، تیزر صدا و سیما است، زیرا صدا و سیما هیچ تبلیغی را بدون ارایه مستندات لازم پخش نمی‌کند و نامه انجام تفاهم و قرارداد در این خصوص به صدا و سیما ارایه شده است.
مدیرعامل همراه اول گفت: در همین رابطه به دلیل صحبت‌های مسوولان وزرات آموزش و پرورش، شرکت سروش‌مهر بیانیه‌ای را در دو صفحه تهیه کرده است و در این بیانیه تمام فرآیند را از ابتدا تا به امروز توضیح داده است.
وی افزود: همراه اول حامی جشنواره قرآنی بوده است و به دلیل اینکه در نرم‌افزار قرآنی سروش‌ایمان، مسابقه پیامکی پیش‌بینی شده بود، ما نیز یک کارت هدیه برای دریافت سیم‌کارت در آن پکیچ در نظر گرفتیم تا با این کارت هدیه و دریافت سیم‌کارت دانش‌آموز بتواند با 200 پیامک رایگان آن درمسابقه شرکت کند.
صدوقی عنوان کرد: توزیع سیم‌کارت‌های دانش همراه اول در مدارس با نظر وزارت آموزش و پرورش و طبق توافقات انجام‌شده است.
مدیرعامل همراه اول گفت: فعال‌سازی سیم‌کارت‌های دانش نیز حتماً در حضور ولی دانش‌آموز انجام می‌شود، حال اگر وزارت آموزش و پرورش از این قرارداد پشیمان شده و قصد لغو قرارداد را دارد، می‌تواند سیم‌کارت‌ها را عودت دهد.
وی بیان کرد:‌ همراه اول 10 هزار دفتر خدمات ارتباطی دارد و می‌تواند سیم‌کارت‌ها را از آن طریق توزیع کند.
وی گفت:‌ به ‌رغم قرارداد و هزینه سنگین این حمایت برای همراه اول، در برخی مدارس بسته‌ها باز شده‌اند، کارت هدیه سیم‌کارت از آنها خارج شده و بسته تحویل دانش‌آموز شده است.
وی گفت: این اقدام برخلاف قرارداد موجود است؛ اما همراه اول اعتراضی به این موضوع نکرد؛ حال اگر مایل به لغو قرارداد هستند می‌توانند بسته‌ها را عودت دهند.
 
یک ریال هم منفعت کسب نکردیم
معاون بازاریابی و امور مشترکان همراه اول نیز با بیان اینکه توزیع سیم‌کارت در مدارس در سطح معاون وزیر امضاء مسوولان را داشته است، گفت: با نیت خیرخواهانه وارد این بحث شدیم و حتی یک ریال منفعت در آن کسب نکردیم.
 محمد مهدی عطوفی، معاون بازاریابی و امور مشترکان همراه اول، گفت: طرح توزیع سی‌دی قرآنی و ارایه سیم‌کارت به دانش‌آموزان برای 12 میلیون دانش‌آموز است و تنها گروه خاصی مدنظر نبود.
وی ادامه داد: ما کارشناس پرورشی نیستیم و هر قدمی که شرکت سروش مهر برداشته است با امضاء دقیق مسوولان بوده و تأیید شده است و در سطح معاون وزیر امضاء مسوولان را داشته است؛ ضمن اینکه دستورالعمل توزیع صادر شده و بر مفاد این قضیه اصرار شده است، پس چطور ممکن است وقتی این اقدام انجام شده، در وسط کار بگویند چرا اتفاق افتاده است؟
عطوفی با بیان اینکه ما کارشناس آموزش نیستیم و ادعایی نیز نداریم، گفت: فکر کردیم که کار خداپسندانه انجام دادیم و فضای تعاملی مناسبی را به وجود آوردیم، اما امروز مطرح شده است که در جریان نبودیم.
وی در پاسخ به این پرسش که «آیا شرکت همراه اول نمی‌داند که داشتن سیم‌کارت برای نوجوانان زیر 18 سال ممنوع است؟» بیان کرد: اگر در قوانین کشور نگاه کنید، افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر 18 سال ممنوع است ولی با حضور والدین می‌توانند این کار را انجام دهند؛ برای ما هم این قانون وجود دارد و سیم کارت با حضور والدین به نام شده و در اختیارشان قرار می‌گیرد.
معاون بازاریابی و امور مشترکان همراه اول ادامه داد:‌ ما به عنوان یک شرکت مخابراتی تابع قوانین هستیم و اگر وارد این جریان شدیم با تأیید مسوولان آموزش و پرورش بود؛ هیچ‌جا برای خودمان اجتهاد نکردیم تا امروز پاسخگوی مسائلی باشیم که خودمان مرتکب نشدیم.
عطوفی با بیان اینکه دو فرزند در سطح دانشگاه و دبیرستان دارد، گفت: استفاده از تلفن همراه به عنوان تکنولوژی بد نیست؛ من تمام دغدغه‌ها را متوجه هستم، اما دقت داشته باشید تکنولوژی فی‌نفسه بد نیست که بخواهیم روی آن قضاوت کنیم؛ اصل موضوع توزیع سی‌دی قرآن بود و برای بحث تعامل آن ورود پیدا کردیم.
وی افزود: متخصصان از شکاف دیجیتالی و اتفاقی که در نسل‌ها افتاده است سخن می‌گویند؛ نسل جدید علاقمند به استفاده از ارتباطات است.
معاون بازاریابی و امور مشترکان همراه اول در پاسخ به این پرسش که شرکت همراه اول با توجه به تأثیرات منفی استفاده از تلفن همراه در نوجوانان زیر 18 سال چقدر به سلامت روانی کودکان توجه کرده است، گفت: این موضوع دغدغه مدیران شرکت است، اما ما به عنوان حمایت‌کننده‌های طرح وارد بحث شدیم و باز هم عرض می‌کنم که متخصص ارتباط هستیم و اگر دغدغه خاص آموزشی کشور وجود دارد قاعدتاً هر تصمیمی بگیرند، برای ما محترم است.
وی با تأکید بر اینکه استفاده از سیم‌کارت توسط دانش‌آموزان در این طرح کاملاً اختیاری بود، گفت: هیچ کس را تحت فشار قرار ندادیم تا از سیم‌کارت استفاده کند بلکه عنوان شد اگر دانش‌آموزی علاقمند نیست می‌تواند برای شرکت در مسابقه از سیم‌کارت والدینش استفاده کند.
 
انتقال همراه اول به بورس
مدیرعامل همراه اول با اعلام آخرین وضعیت مالی و عملیاتی این شرکت فرابورسی از سهم 50 درصدی دولت از درآمد 2.4 هزار میلیارد تومانی سال گذشته و برنامه انتقال از فرابورس به بورس خبر داد.
وی با اعلام اینکه تعداد مشترکان همراه اول با افزایش 940 هزار نفری در 50 روز امسال به 49 میلیون مشتری رسیده گفت: با توجه به اتمام سال مالی منتهی به 29 اسفند سال گذشته، امسال اولین شرکت سهامی عام بودیم که مجمع سالانه خود را در 30 فروردین برگزار و طی آن در کوتاهترین زمان نسبت به تقسیم سود 740 تومانی به هر سهم اقدام کردیم. برای مجمع سال آینده هم در نظر داریم در همان روز مجمع پس از تصویب، سود سهامداران را واریز کنیم.
 
نوسازی تمامی تجهیزات شبکه‌ها
وي مجموع سرمايه‌گذاري انجام شده و در حال حاضر در بخش توسعه شبكه را بالغ بر 4711 ميليارد ريال بيان كرد. همچنين توسعه شبكه Core را در شش محور، توسعه و مدرن‌سازي شبكه سویيچ به ظرفيت 55 ميليون،‌ توسعه و مدرن سازي شبكه سيگنالينگ، ترانزيت، پياده‌سازي شبكه IP Back Phone، توسعه ظرفيت شبكه IN تا 40 ميليون مشترك، توسعه ظرفيت HLR تا 60 ميليون مشترك، توسعه ظرفيت GPRS تا 20 ميليون مشترك بيان كرد.
صدوقي از دستاوردهاي توسعه بازار و سبد محصولات به طرح‌هاي عيدانه، طرح بركت، طرح هزاران لبخند و ميليون‌ها شادباش كه با استقبال خوبي مواجه شده بود اشاره و تاكيد كرد كه اين طرح‌ها با هدف افزايش درآمد، افزايش مشتركان فعال، افزايش مشتركان از محل دايري مجدد مشتركان سلب امتياز شده، ترغيب مشتركان به پرداخت از طريق درگاه‌هاي غيرحضوري انجام شده است.
صدوقي روند فعال‌سازي سیم‌کارت‌های همراه اول را از سال 89 معادل 4 ميليون مشترك فعال، سال 89 معادل 6.4 ميليون مشترك فعال و سال 90 به رغم اشباع بازار معادل هفت ميليون مشترك فعال اعلام كرد و گفت: در سرویس GPRS نیز از چهارميليون به 10 ميليون افزايش و سرويس MMS از 2.1 ميليون به 5.9 ميليون خبر داد.
وي در ادامه بیان كرد: در سال 90 معادل 250 طرح در بخش خدمات ارزش افزوده انجام شده و درآمد كل شركت همراه اول در سال 90 بالغ بر 54.727 ميليون ريال بوده است.
وي گفت: با فرهنگ‌سازي به عمل آمده بيش از 85 درصد پرداخت قبوض همراه اولي‌ها به صورت غيرحضوري انجام مي‌شود.
وي در مورد گستره‌ سراسري پوشش همراه اول در پايان سال 90 به پوشش شهري تعداد 1163 و پوشش صد درصدي در كل كشور اشاره كرد و گفت: پوشش روستايي با تعداد 45379 (85 درصد) روستايي است. پوشش رومينگ در 111 كشور و 269 اپراتور، پوشش جاده‌اي 67.700 كيلومتر است.
 
افزایش درآمد 1.1 هزارمیلیارد تومانی و درآمد 5.4 هزار میلیارد تومانی
وی پس از بیان توضیحاتی در رابطه با مسایل فنی همراه اول به عملکرد مالی این شرکت اشاره کرد و گفت: درآمد کل همراه اول در سال‌های 87 تا 89 به ترتیب 2.1، 3.8 و 4.3 هزار میلیارد تومان بود. در برابر افزایش 500 میلیارد تومانی در سال‌های گذشته، درآمد همراه اول طی سال 90 بیش از 1.1 میلیارد تومان رشد کرد و به 5.4 هزار میلیارد تومان رسید که ناشی از افزایش سهم بازار همراه اول است.
صدوقی با اعلام اینکه این شرکت 68 درصد از مشترکان فعال را پوشش داده، در رابطه با سود خالص هم گفت: طی سال‌های 87 تا 90 سود خالص همراه اول به ترتیب 895 میلیارد تومان، 1016، 1153 و 1570 میلیارد تومان بود.
 
سهم 50 درصدی دولت از درآمد 2.4 هزار میلیارد تومانی
وی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه نکاتی را برای اولین بار در بخش مالی اعلام می‌کند، گفت: در حالی طی سال‌های 85 تا 89 به ترتیب 1000، 1500، 1500 و 1700 میلیارد تومان بابت  مالیات، سهم سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات و سود سهام پرداختی به دولت پرداخت کرده‌ایم که در سال گذشته و در نتیجه واگذاری و خصوصی‌سازی شرکت، 2400 میلیارد تومان بابت موارد فوق به دولت پرداخته کردیم. این درحالی است که در برابر پرداخت 50 درصد این سود به دولت، سود سهامدار عمده حداکثر 700 میلیارد تومان است. به عبارتی دیگر به ازای هر 10 ریال سود سهامدار عمده، دولت 33 ریال سود از همراه اول دریافت کرده است.
به گفته وی از 2.4 هزار میلیارد تومان پرداختی به دولت، 1524 میلیارد تومان سهم سازمان تنظیم، 404 میلیارد تومان مالیات، 212 میلیارد سود سهام پرداختی به دولت و 212 میلیارد تومان دیگر بابت سایر پرداختی‌ها بود.
 
کسب عنوان محبوترین شرکت‌ ایرانی تا پنج سال دیگر
مدیرعامل همراه اول با بیان اینکه پیش‌بینی سود هر سهم این شرکت با 48 درصد رشد به 740 تومان رسیده به برنامه راهبردی 5 ساله شرکت (91 تا 95) اشاره کرد و گفت: این برنامه 4 رکن و هر رکن 4 اولویت و در مجموع 250 پروژه تعریف شده دارد. برای چشم‌اندازمان هم سخت‌ترین شعار ممکن را انتخاب کرده‌ایم و آن شعار محبوب‌ترین شرکت ایرانی است و می‌خواهیم در جایگاه محبوب‌ترین و نه بزرگترین، معروف‌ترین و برترین شرکت ایرانی باشیم. در این میان نمی‌دانم امروز همراه اول محبوب است یا نه اما برای 5 سال دیگر باید محبوب‌ترین شرکت برای 49 میلیون مشترک و حتی 60 تا 70 میلیون نفر باشیم.
صدوقی با اعلام اینکه محبوب‌‌ترین شرکت دارای حوزه‌های محبوب ترین برای مشتریان، شرکای کسب و کار، کارکنان، جامعه و سهامداران است ادامه داد: 4 رکن اساسی راهبردی شامل حفظ و رشد کسب و کار اصلی، فراهم سازی بهترین تجربه برای مشتریان، تبدیل شدن به یک شرکت با کلاس جهانی و گسترش کسب و کار در حوزه‌های جدید است.
 
افزایش سرمایه 100 درصدی در کوتاه‌ترین زمان
بعد از اتمام توضیحات صدوقی نوبت به پرسش و پاسخ رسید که صدوقی در رابطه با افزایش سرمایه همراه اول بیان کرد: در جریان برگزاری مجمع امسال، زمینه افزایش سرمایه با انتقال مازاد قانونی به سود انباشته فراهم شده و در حال تهیه گزارش توجیهی و نظر حسابرس هستیم تا در کوتاه‌ترین زمان اقدام به اعمال افزایش سرمایه 100 درصدی و تبدیل شدن به شرکتی 400 میلیارد تومانی اقدام کنیم.
 
از عرضه سهام خبری نیست
وی در واکنش به سوالی در خصوص منابع تامین 600 میلیارد تومان پروژه، برنامه عرضه سهام خرد یا بلوک شرکت، آثار تغییرات مدیریتی مخابرات (سهامدار 80 درصدی همراه اول) و برنامه ورود به بازارهای جهانی با توجه به شعار محبوب ترین شرکت ایرانی گفت:‌ کل منابع 600 میلیارد تومان جهت اجرای پروژه‌ها از محل نقدینگی شرکت بوده و به مانند گذشته هیچ وامی از بانک‌ها نگرفته‌ایم. همچنین درحالی برنامه‌ای برای عرضه خرد و بلوک سهام همراه اول نیست که در ادامه پیگیری‌های سال گذشته قصد داریم شرکت همراه اول را از فرابورس به بورس منتقل کنیم. این انتقال با رعایت درصد سهام شناور آزاد و با در نظر گرفتن افزایش ارزش روز بازار سهام و کاهش نقش دو شرکت همراه اول و مخابرات انجام می‌شود.
صدوقی ادامه داد: حمایت‌های مخابرات از گذشته تاکنون ادامه داشته و با تغییرات به عمل آمده در مدیریت آن، روند حمایتی ادامه خواهد داشت.
وی درباره برنامه ورود به بورس‌های جهانی همراه اول گفت: در حالی بخشی از سرمایه همراه اول از طریق مجموعه نور دنا در بازار سهام سرمایه‌گذاری شده که فعلا برنامه‌ای برای ورود به بازارهای جهانی نداریم مگر اینکه مسوولان بازار سرمایه چنین قصدی داشته باشند.
وی ادامه داد: طی دو سال گذشته اکثر شرکت‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌ها اقدام به خرید 10 درصد سهام شناور همراه اول کرده و حاضر به عرضه سهام نیستند. از طرفی دیگر بسیاری متقاضی خرید همراه اول بوده ولی مخابرات نیازی به فروش سهام ما ندارد. همچنین همراه اول از طریق سرمایه‌گذاری نور دنا و از محل نقدینگی شرکت اقدام به خرید 10 درصد سهام بانک انصار ، 3 و یک درصد از سهام بانک‌های سینا و ملت کرده و علاقه‌مند به مالکیت 10 درصدی این بانک‌ها است.
وی در رابطه با اختلاف 5 و 28 درصدی در سهم سازمان تنظیم مقررات از دیتا، صدا و تلفن همراه گفت: با پیگیری‌های انجام شده برای اثبات حقانیت، مقرر شد در مرحله اول اجرای این موضوع تا اتمام بررسی‌های کارشناسی برای اختلاف پرداخت متوقف شود.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
خوشحالم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
درباره نویسنده
عبدالله افتاده

ارسال یک نظر