در حال خواندن
پشت پرده اختلافات بر سر توزیع سیم‌کارت دانش افشا شد
0

پشت پرده اختلافات بر سر توزیع سیم‌کارت دانش افشا شد

نویسنده:  عبدالله افتادهاردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۱

مدیرمسوول موسسه سروش مهر در خصوص اظهارات مدیران آموزش پرورش در خصوص جلوگیری از توزیع سیم‌کارت‌های همراه اول گفت: این موسسه مفتخر است در راستای تولیدات موفق خود در حوزه بسط و گسترش فرهنگ ملی و معارف دینی، امکان هدیه نرم‌افزار سروش ایمان به همه دانش‌آموزان کشور را که یکی از تولیدات فاخر کشور و نخستین و تنها نرم‌افزار هوشمند آموزش قرائت نماز و قرآن کریم است فراهم کند.
 
نود آی سی تی – ابراهیم بهادری با تاکید بر اینکه در میانه گمانه‌زنی‌های مسوولان و تردید توزیع این نرم‌افزار قرآنی، هدف اصلی طرح که همانا توسعه فرهنگ دینی و قرآنی و آموزش به فرزندان این سرزمین بود به دست فراموشی سپرده شده است، گفت: سروش ایمان 2 دارای رتبه اول و بهترین نرم‌افزار معارف اسلامی در داخل و خارج کشور  و همچنین نرم‌افزار محبوب فضای دیجیتالی جهان اسلام (به گواه اسناد و مدارک و انتخاب این موسسه به عنوان صادرکننده نمونه کشور برای صادرات محصول فوق) است، همچنین این نرم‌افزار با استفاده از یک میکروفن و یا یک گوشی تلفن همراه این امکان را به کاربر می‌دهد که پس از شنیدن صدای کاربر به قرائت کاربر امتیاز و محدوده درستی و یا اشتباه کاربر در قرائت را مشخص کند و همچنین آزمون حفظ قرآن کریم را نیز به صورت کاملا هوشمند و مطابق با استانداردها و روش‌های حفظ برگزار کند، با این حال این نرم‌افزار در میانه راه دودلی مسوولان از هدف باز مانده است.
وی در توضیح عدم توزیع این نرم‌افزار در مدارس کشور و بیانات مقام محترم وزارت آموزش و پرورش مبنی بر حرم بودن توزیع سیم‌کارت در مدارس، یادآور شد: با توجه به استقبال عمومی و حمایت‌های معنوی علما و بزرگان این حوزه از نرم‌افزار فوق و با عنایت به دغدغه مقام معظم رهبری در موضوع تحقق و پیشبرد اهداف نهضت ملی حفظ قرآن کریم و همچنین پیشنهاد حضرت آیت‌الله خزعلی در خصوص استفاده از این ابزار در مدارس این موضوع در حضور ایشان با وزیر محترم آموزش و پرورش مطرح و با علاقه‌مندی ایشان و با دستور مستقیم به مدیرکل قرآن، عترت و نماز، پیگیری این موسسه آغاز شد و جلسات متعددی با حضور کارشناسان محترم آن وزارتخانه که بیش از شش ماه به طول انجامید، تغییرات شکلی و محتوایی خواسته شده توسط کارشناسان، مطرح و اجرا شد.
 
جذب حامی مالی برای ارایه طرح آموزش و مسابقه قرآنی در میان دانش‌آموزان
بهادری بیان کرد: ابتدا پیشنهاد مدیرکل محترم پیش‌نویس قراردادی جهت خرید تعداد پنج میلیون نرم‌افزار فوق، آماده و به گفته مسوولان به امور مالی ارسال شد که پس از زمانی طولانی و تغییراتی در سفارش‌ها مشخص شد، وزارت آموزش و پرورش بودجه کافی برای خرید نرم‌افزار را در اختیار ندارد، اما با توجه به استقبال از محصولات این موسسه خصوصا نرم‌افزار فوق از سوی شرکت‌ها و بانک‌های مختلف، موسسه پیشنهاد جذب حامی مالی برای برخورداری همه دانش‌آموزان کشور را به وزارتخانه داد، که با استقبال مقامات آموزش و پرورش مواجه و منجر به عقد تفاهم‌نامه فی‌مابین اداره کل قرآن، نماز و عترت و این موسسه شد.
 
دو سویه بودن نرم‌افزار یکی از دلایل انتخاب همراه اول بود
بهادری در توضیح اتفاقات پس از انعقاد تفاهم‌نامه گفت: پس از عقد تفاهم‌نامه، گزینه‌های مختلفی مطرح و با رعایت یکی از بندهای تفاهم‌نامه که این موسسه ملزم به معرفی حامیان مالی به وزارت آموزش و پرورش می‌شد، گزینه‌ها به مدیرکل مربوطه معرفی شدند و پس از بررسی‌های لازم از سوی آموزش و پرورش، شرکت ارتباطات سیار (همراه اول) انتخاب و تایید شد. بنابراین از اعتبارات آموزش و پرورش هیچ‌گونه هزینه‌ای بابت تهیه، تولید و توزیع نرم‌افزار دریافت نشده است و تمامی هزینه‌ها از جمله هزینه مسابقات با هماهنگی سروش مهر، بر عهده حامی مالی یعنی همراه اول بوده است.
مدیرمسوول موسسه سروش مهر ادامه داد: یکی از ظرفیت‌های این نرم‌افزار هوشمند ارتباط دو سویه آن است. برای استفاده از این ظرفیت، نخستین روش این است که در فضای رایانه‌ای و اینترنت با استفاده از نرم‌افزار فوق امکان ثبت امتیاز و مدیریت دانش‌‌آموزان و کاربران فراهم شد. یکی دیگر از روش‌ها، تولید کدی توسط برنامه و ارسال آن به صورت پیامکی به سامانه مرکزی بود که با توجه به سادگی و در دسترس بودن برای دانش‌آموزان، این روش مورد پذیرش قرار گرفت.
در این سامانه می‌توان علاوه‌ بر ایجاد رقابتی سالم و اجرای جشنواره و اهدای جوایز به برگزیدگان، به معلمان این حوزه در خصوص نحوه فعالیت و نمودار پیشرفت تک‌تک دانش‌آموزان اطلاع‌رسانی کرد و مسوولان هم به صورت هوشمند در جریان قرار می‌گیرند.
پس از طرح موضوع فوق که به اطلاع و تایید طرف تفاهم‌نامه (آموزش و پرورش) رسید، موضوع هزینه ارسال پیامک (شایبه کسب درآمد ) و پیشگیری از ابهامات در این زمینه، مطرح و حامی مالی اعلام کرد، دویست پیامک رایگان در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد و برای کسانی که امکان ارسال پیامک ندارند، کارتی در داخل بسته قرار گرفت که با توجه به مقطع سنی دانش‌آموزان و دلایل فرهنگی و تربیتی آنها با رضایت والدین و به همراه آنها بتوانند یک عدد سیم‌کارت رایگان دریافت کند. البته این موضوع به صورت کامل به طرف تفاهم‌نامه (آموزش و پرورش) اعلام و مورد تایید قرار گرفت.
بهادری همچنین به نحوه توزیع نرم‌افزارها اشاره کرد و بیان کرد: با توجه به تایید نهایی طرح بسته‌بندی (محتوای بسته به صراحت بر روی آن چاپ شده و در برگه راهنمای نرم‌افزار نیز به شرایط استفاده از سیم‌کارت که غیر قابل فروش و غیر قابل انتقال نیز هست اشاره شده است) توسط نماینده اداره‌کل قرآن، نماز و عترت و نیز تایید پوستر تهیه شده با اعلام برگزاری جشنواره قرآنی ایمان و عقد قراداد با حامی مالی، تولید بسته‌ها و آغاز و پس از حمل محموله‌های فرهنگی به بیش از 700 منطقه در سراسر کشور در کوتاهترین زمان (با هماهنگی حراست وزارتخانه)، تاییدیه تحویل اخذ شد. البته تاییدیه کلی تحویل دیگری در مکاتبه رسمی مدیرکل نیز رسما دریافت شده است. نکته قابل توجه اینکه همزمان با پیگیری‌های به عمل آمده از اداره‌کل ذی‌ربط مبنی بر صدور دستورالعمل توزیع، معاون محترم مدیرکل در دو برگ با امضای معاون پرورشی وقت دستور توزیع را صادر کردند که متاسفانه پس از یک روز به دستور حراست کار توزیع متوقف می‌شود. پس از پیگیری‌های مکرر این موسسه، نامه‌ای از طرف مدیرکل قرآن، نماز و عترت به مدیرعامل شرکت همراه ارسال شد که ضمن تقدیر و قدرانی  از اهتمام بانیان این طرح، دریافت و آغاز توزیع بسته‌ها از مناطق به مدارس همراه با محتوای کامل (DVD سروش ایمان 2 نسخه رایانه‌ای و تلفن همراه + بروشور+ کارت هدیه همراه اول) را اعلام کردند. ولی متاسفانه مجددا پس از چند روز اطلاع یافتیم که توزیع، توسط حراست متوقف و دستورالعمل جدیدی مبنی بر خارج کردن بروشور، کارت هدیه و حتی پاکت بسته‌بندی و تحویل تنها DVD نرم‌افزار به دانش‌آموزان صادر شده است.
گفتنی است در حال حاضر با وجود توزیع نشدن مناسب نرم‌افزار در بین دانش‌آموزان، برای ادامه طرح جشنواره و مسابقه قرآنی، برنامه به سوی ایمان توسط رسانه ملی هر شب از شبکه آموزش پس از نماز مغرب با حضور مسوولان قرآنی کشور پخش می‌شود.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
خوشحالم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
درباره نویسنده
عبدالله افتاده

ارسال یک نظر