در حال خواندن
سیم‌کارت‌های ایرانسل امنیت روانی خانواده‌ها را به خطر انداخته است
1

سیم‌کارت‌های ایرانسل امنیت روانی خانواده‌ها را به خطر انداخته است

نویسنده:  عبدالله افتادهتیر ۱۰, ۱۳۹۱

استفاده از سیم کارت‌های اعتباری در کشور و بی‌توجهی این شرکت‌ها به ثبت نام مشترکان باعث شده طی سال‌های اخیر علاوه بر مزاحمت‌های تلفنی با گروه جدیدی از مجرمان تلفنی روبرو شویم که بعد از اقدامات مجرمانه شان بدون اینکه ردی از خود باقی بگذارند متواری می‌شوند.
نود آی سی تی – همزمان با گسترش خطوط تلفن در ایران یکی از معضلات استفاده کنندگان از آن به ویژه برای بانوان موضوع مزاحمان تلفنی است. افرادی که گاهی برای تفریح خود باعث از هم پاشیده شدن کانون خانواده ها می شوند.
 
زندگی هایی که از هم پاشید
بررسی پرونده‌های دادگاه های خانواده نشان می‌دهد که مشکل بخشی از زوج هایی که برای جدایی به دادگاه می‌آیند موضوع مزاحمان تلفنی و سوءتفاهمات ایجاد شده مربوط به آن است.
لیلا که برای طلاق توافقی به همراه همسرش به دادگاه آمده است می گوید: من و همسرم زندگی آرامی داشتیم. اما یک مزاحم ناشناس این زندگی را برهم زد. او در تماس با همسرم حرف‌های دروغی را گفت که باعث شد شوهرم به رفتار من شک کند. مرد مزاحم شب‌ها نیز به تلفن همراه من زنگ می‌زد و حرف نمی‌زد.
هر روز شک همسرم بیشتر می شد. به طوری که این اواخر شوهرم اجازه نمی داد من تنها از خانه خارج شوم و تلفن همراهم را نیز شب‌ها چک می کرد. ابتدا شکایتی را علیه مرد مزاحم مطرح کردیم. او از یک شماره اعتباری تماس می گرفت و موقع ثبت نام هیچ مدرک شناسایی ارایه نکرده بود. دیگر نمی‌توانستم این وضعیت را تحمل کنم. همسرم به من اعتمادی نداشت و سرانجام تصمیم به جدایی توافقی گرفتیم.
 
ردیابی سخت خط‌های اعتباری
از حدود 6 سال قبل با ورود خط‌های اعتباری تلفن همراه میزان مزاحمان افزایش یافت و اغلب مزاحمان تلفنی از این خط ها استفاده می کنند. این خط ها با قیمتی پایین و بدون ثبت نام و حتی محدودیت سنی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد و وسیله‌ای برای مزاحمان و برخی اقدامات تبهکارانه مجرمان شده است.
در حال حاضر ردیابی تماس از تلفن‌های ثابت و همراه اول به راحتی امکان‌پذیر بوده و به این دلیل مجرمان از این خطوط برای اقدامات خود استفاده نمی‌کنند. از سوی دیگر ارایه سیم کارت از سوی نمایندگی‌های یکی از شرکت‌های عرضه کننده سیم کارت بدون دریافت مدارک به متقاضیان و عدم همکاری این شرکت با پلیس برای برخورد با مزاحمان باعث شده استقبال مجرمان و مزاحمان تلفنی از این خطوط افزایش یابد.
 
ایرانسل همکاری نمی کند
فروش سیم‌کارت‌های اعتباری بدون ضابطه صدای پلیس و مسوولان نیروهای امدادی را هم در آورده است. به طوری که بر اساس آمار بیشتر مزاحمان تلفنی پلیس و اورژانس با خطوط اعتباری ایرانسل تماس می گیرند.
سرهنگ غلامعلی کریمی، معاون عملیات پلیس تهران بزرگ در این رابطه می گوید: روزانه 2500 نفر بی جهت مزاحم مرکز فوریت‌هایی پلیسی 110 می‌شوند که میانگین سنی آنها هفت تا 18 ساله است که گاها ضمن اعلام خبر کذب اقدام به فحاشی کرده،‌ برخی مواقع نیز به جای صحبت‌کردن، فوت کرده یا نوار مبتذل پخش می‌کنند. بسیاری از مزاحمان این مرکز از طریق شماره‌های ایرانسل اقدام به ایجاد مزاحمت برای این شماره فوریتی می‌کنند.
این در حالی است که این شرکت برای برخورد یا کنترل مزاحمان کمک اثر بخشی به پلیس نمی‌کند.
مزاحمان تلفنی نیمی از تماس‌های اورژانس را به خود اختصاص می‌دهند که با اعلام ماموریت‌های دروغین مشکلاتی را برای امدادگران به وجود آورده است.
حسن عباسی، مدیر روابط عمومی اورژانس تهران با اشاره به این موضوع گفت: بیشتر مزاحمان تلفنی اورژانس را مالکان خطوط ایرانسل و باجه تلفن همگانی تشکیل می‌دهند. متاسفانه باجه های تلفن همگانی بدون کارت و با فشار یک دکمه به اورژانس متصل می‌شوند که این باعث شده مزاحمان تلفنی اورژانس که اغلب افراد کم سن و سال هستند از باجه های تلفن همگانی استفاده کنند. آمار قابل توجه ای از مزاحمان را هم مشترکان ایرانسل تشکیل می‌دهند که متاسفانه این شرکت همکاری خوبی برای شناسایی و اخطار با مزاحمان ندارد.
 
کلاهبرداری های تلفنی
به گزارش مهر، طی سال‌های اخیر خطوط تلفن همراه اعتباری علاوه بر مزاحمت وسیله‌ای برای کلاهبرداری‌ها نیز شده است. این کلاهبرداران با استفاده از این خطوط اقدامات مجرمانه خود را انجام می‌دهند و بدون اینکه هیچ ردی از خود باقی گذارند متواری می شوند.
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی با اعلام افزایش کلاهبرداری به شیوه تلفنی در کشور، می گوید : در حال حاضر کلاهبرداران شیوه کلاهبرداری خود را تغییر داده و از طریق تلفن‌های اعتباری با طعمه‌های خود تماس می‌گیرند چون شناسایی متهمان از این طریق دشوارتر است.
سرهنگ امیدی افزود: علاوه بر این که ‌با ورود تلفن همراه وسیله جدیدی برای ایجاد مزاحمت به‌بازار آمد، سرعت و سهولت ارتباطات مجرمان نیز افزایش یافت.
وی بیان کرد: برخی از این جرایم را شرایط اقتصادی و اجتماعی بر جامعه تحمیل کرد و برخی نیز در نتیجه بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی بزه‌دیدگان روی داده است، اما در هر صورت عده‌ای از این بابت متضرر شدند که هنوز هم ادامه دارد.
 
فروش سیم کارت بدون مدارک
در این بازار آشفته برخی نمایندگی‌های فروش سیم کارت اعتباری فقط به سود کسب شده توجه می کنند و بدون دریافت مدارک از متقاضیان به آنها سیم کارت می فروشند. برای بررسی این موضوع به یکی از مراکز فروش سیم کارت در خیابان … رفتیم که مدیر آنجا ادعا کرد در صورتی که بخواهیم مورد شناسایی قرار نگیریم می توانیم با مشخصات افراد دیگر ثبت نام کنیم.
به نظر می‌رسد توجه این شرکت‌ها به جذب مشتری بیشتر و اطلاع مشترکان از سهل انگاری شرکت ها در برخورد با مزاحمان و متخلفان باعث شد این گروه از مجرمان تلفنی با خیالی راحت به اقدامات مجرمانه خود ادامه دهند.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
خوشحالم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
درباره نویسنده
عبدالله افتاده
 • ناشناس
  دی ۱۶, ۱۳۹۳ در ۳:۲۷ ق.ظ

  سلام اگه دولت خودش اجازه بده
  زود پیدا می کنن حتی اونهای که از ایرانسل بی نام استفاده می کنن اول اقدام به سوزوندن خط می کنن بعد طرف یا بی خیال میشه و یا می اد دو باره اون خط را بگیره در همون موقع می گیرن
  و یا از طریق رد یابی سیم کارت
  دیگه ردیابی سیم کارت در دنیا چیز پیش پا افتاده ای هست دولت ایران یعنی نمی تونه از پس چند مزاحم بی سرو پا بر بیاد واقعا خنده داره

ارسال یک نظر