در حال خواندن
مرکز تحقیقاتICT از وزارت ارتباطات جدا شد
0

مرکز تحقیقاتICT از وزارت ارتباطات جدا شد

نویسنده:  عبدالله افتاده۱۳۹۱-۰۵-۱۱

اخیرا رییس جمهوری با پیگیری شورای عالی مجازی نسبت به انتقال مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات”مرکز تحقیقات مخابرات” به شورای عالی مجازی موافقت کرده و این مرکز به زودی به این شورا منتقل خواهد شد.
نود آی سی تی – به گفته یک مقام آگاه محمود احمدی نژاد رییس جمهوری به ابراهیم عزیزی، معاون برنامه‌ریزی خود دستور داده تا در اولین جلسه شورای عالی اداری موضوع انتقال مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات به شورای عالی مجازی پیگیری و مصوب شود.
این در حالی است که گفته می‌شود در صورتی که این مرکز به شواری عالی مجازی منتقل شود کلیه ساختمان‌‌ها و نیروی‌های انسانی این مجموعه علمی ذیل این شورای جدید التاسیس قرار خواهد گرفت.
گفتنی است، چندی پیش نیز در مقابل انتقادات مسوولان شورای عالی فضای مجازی، رضا تقی‌پور نیز ساکت ننشسته و در نشست تشریح دستاوردهای ستاد حمایت تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی در حوزه فاوا اعلام کرد: وزارت ارتباطات بیشترین میزان آزادسازی را به خود اختصاص داده و تاکنون بالغ بر هزار و ۸۵۵ پروانه کلی صادر کرده است.
به دنبال اظهارات اخیر مسوولان شورای عالی فضای مجازی در سومین جشنواره ارزیابی وبگاه‌های حاکمیتی، اختلاف بین این شورا و وزارت ارتباطات پررنگ‌تر شد.
هفته گذشته سومین دور از جشنواره ارزیابی وبگاه‌های حاکمیتی به فرصتی تبدیل شد تا مسوولان شورای‌عالی فضای مجازی مسئولیت‌ها و وظایف این شورا را اعلام کنند.
مهدی اخوان بهابادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در این جشنواره، با صراحت کامل با زیر سوال بردن فعالیت‌های چند ساله وزارت ارتباطات اعلام کرد که فعالیت دبیرخانه شورای‌عالی اطلاع‌رسانی مصداق کار بی‌ریاست که با بودجه کم نهایت حمایت از بخش خصوصی را داشته‌اند؛ اما دستگاه‌های زیادی داریم که بودجه‌های صدها میلیاردی و امکانات بیشتر داشته‌اند ولی متاسفانه به دلیل نگاه حاکم دولتی نتوانسته‌اند فضای مطلوبی به وجود آورند.
به گزارش دنیای اقتصاد، بهابادی در ادامه نیز با مورد انتقاد قرار دادن فعالیت‌های دستگاه‌های دولتی در فضای مجازی افزود: در کشور میان دستگاه‌های دولتی رقابت ایجاد شده و هرکس فکر می‌کند کاری در حوزه فضای مجازی دارد باید خودش انجام دهد و سرمایه‌گذاری سنگین انجام دهد که همین موضوع عایدات بخش خصوصی را صفر کرده است.
اما در مقابل انتقادات مسوولان شورای عالی فضای مجازی، رضا تقی‌پور نیز ساکت ننشسته و در نشست تشریح دستاوردهای ستاد حمایت تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی در حوزه فاوا اعلام کرد: وزارت ارتباطات بیشترین میزان آزادسازی را به خود اختصاص داده و تاکنون بالغ بر هزار و ۸۵۵ پروانه کلی صادر کرده است.
وی در ادامه گفته است که معمولا وقتی بحث حمایت از بخش خصوصی به میان می‌آید، فورا این سوال در ذهن افراد نقش می‌بندد که چه میزان هزینه بابت این موضوع اختصاص داده شده است. اما همین که ما اپراتورهای متعدد داشته باشیم، نوعی آزادسازی است و همان طور که اعلام شده بزرگ‌ترین خصوصی‌سازی تاریخ را در بخش مخابرات داشته‌ایم.
تقی‌پور در پایان نیز یاد آور شده که وزارتخانه متبوعش به صورت کاملا رقابتی و بدون تبعیض مباحث مربوط به خصوصی‌سازی را انجام داده‌ و تاکنون پروانه‌های مختلفی که وزارت ارتباطات اعطا کرده‌ همه از طریق مزایده بوده و در مواردی که به صورت ترک تشریفات عمل شده، اقدامات با هماهنگی دولتی صورت گرفته است.
وظايف وزارت ICT توسط نهاد ديگر قابل انجام نيست
تقی‌پور در گفت و گو با ایسنا نیز افزود: وظايف و ماموريت‌هاي بسيار زيادي براي اين وزارتخانه وجود دارد و طبيعتا اين وظايف توسط نهاد‌هاي ديگر قابل انجام نخواهد بود.
با اين حال، وزير ICT همان‌طور كه پيش از اين هم تاكيد كرده بود، معتقد است كه اين شورا طبق حكم مقام معظم رهبري جايگاه هماهنگ‌كننده و سياستگذار و تصميم‌ساز دارد.
وی در پاسخ به سوالي مبني بر واگذاري مركز تحقيقات مخابرات به مركز ملي فضاي مجازي اظهار كرد: اطلاعي از اين موضوع ندارم.
وي در ادامه با بيان اين‌ كه آيا ممكن است تغييرات در سطح ساير زيرمجموعه‌هاي وزارت ارتباطات دنبال شود، خاطر نشان كرد: شوراي عالي فضاي مجازي به عنوان يك شورا كه در سطح كلان، ملي و راهبردي فعاليت مي‌كند، همان‌طور كه در حكم منتشر شده مقام معظم رهبري هم آمده، سه موضوع سياست‌گذاري، هماهنگي و تصميم‌سازي را دنبال مي‌كند.
تقي‌پور ادامه داد: وقتي راجع به هماهنگي صحبت مي‌كنيم، اين صحبت از اين است كه در ميان بخش‌هاي مختلفي كه در اين حوزه فعاليت دارند به واسطه شوراي مذكور نوعي تمركز ايجاد شود. در واقع بنا بر اين اصل بود كه چنين شورايي شكل گرفت و حال، اين‌ كه برخي دوستان مباحثي را به دلخواه خود بيان و عنوان مي‌كنند موضوعي است كه به‌ طور طبيعي بايد توضيحات بيشتر را از خود آنها خواست.
در همين حال، وزير ICT عنوان كرد: وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به عنوان يكي از وزارتخانه‌هاي مهم و حياتي در عرصه حاكميت و به عنوان نماينده كشور در مجامع ملي براي دفاع از حقوق كشور و در عرصه ثبت ايستگاه‌ها، فركانس‌هاي هوايي، بحث شبكه‌ها و تعاملات متقابل و آنچه در قانون تشكيل اين وزارتخانه توسط مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيده، به فعاليت مي‌پردازد و زمان زيادي هم از دوره تجديد نظر در قوانين مربوط اين وزارتخانه نمي‌گذرد.
وي عنوان كرد: همان‌ طور كه در قانون هم اشاره شده است، وظايف و ماموريت‌هاي بسيار زيادي براي اين وزارتخانه وجود دارد و طبيعتا اين وظايف توسط نهاد‌هاي ديگر قابل انجام نخواهد بود.
 

درباره نویسنده
عبدالله افتاده

ارسال یک نظر