در حال خواندن
امسال چه کسی صادرکننده نمونه نرم‌افزار کشور می‌شود؟
0

امسال چه کسی صادرکننده نمونه نرم‌افزار کشور می‌شود؟

نویسنده:  عبدالله افتادهمهر ۲۲, ۱۳۹۱

در آستانه 29 مهرماه، روز ملی صادرات و اعلام صادرکنندگان نمونه سال 90، گمانه‌زنی‌ها در مورد انتخاب صادرکننده نمونه بخش نرم‌افزار آغاز شده است.
نود آی سی تی – از سال 83 تاکنون، سازمان توسعه تجارت اقدام به معرفی صادرکننده نمونه در بخش نرم‌افزار کرده است. البته این انتخاب مستمر نبوده و در سال‌هایی  مانند سال 87، صادرکننده نمونه بخش نرم‌افزار انتخاب نشده است.
در سال گذشته، شرکت سروش مهر آریا با مدیریت ابراهیم بهادری به عنوان صادرکننده نمونه کشور در سال 1389 انتخاب شد. هرچند میزان صادرات سروش مهر اعلام نشد، اما تمام محصولات این شرکت به زبان فارسی بوده و به مانند اکثر صادرکنندگان نرم‌افزار ایران، ایرانیان مقیم خارج را هدف قرار داده است. شاید همین بازار هدف هم، نداشتن سایت انگلیسی برای شرکت سروش مهر را به عنوان یکی از ابتدایی‌ترین ابزار اطلاع‌رسانی برای حضور در بازارهای خارجی توجیه کند.
 
معیارهای انتخاب صادرکننده سال 90
سازمان توسعه تجارت معیارهای انتخاب صادرکنندگان نمونه  گروه IT  سال 90 را در چهار بخش اعلام کرده است. در بخش نخست درآمد ارزی حاصل از صادرات به عنوان پرامتیازترین بخش مطرح است. در این بخش میزان صادرات حداکثر 320 امتیاز و داشتن روند صعودی صادرات در سال 89 نسبت به سال 88، هشتاد امتیاز دارد. به این منظور صادرکننده باید مستندات مالی تایید شده از سوی کارفرمای خارجی مبنی بر دریافت وجه قرار داد و یا فاکتورفروش یا قرارداد معتبر که به تایید کارفرمای خارجی، اتاق بازرگانی یا وزارتخانه‌های مرتبط و نیز نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور هدف رسیده باشد را ارایه کند. البته در مورد حداقل میزان صادرات حرفی به میان نیامده است.
در بخش دوم کیفیت محصول و خدمات صادراتی و رعایت استانداردها مد نظر قرار گرفته است. گواهینامه‌های استاندارد بین‌المللی (کیفی و مدیریتی) و داشتن مستندات کاربری سیستم به صورت چند زبانه هر کدام 50 امتیاز و ثبت نرم افزار صادراتی در داخل کشور 100 امتیاز دارد.
بخش سوم، بازاریابی است و در مجموع 350 امتیاز دارد. ارایه خدمات پس از فروش، CD و دفترچه راهنما به صورت دیجیتالی، دفترچه راهنما به صورت سنتی، پشتیبانی از طریق اینترنت، گواهی حسن انجام کار، دارا بودن نمایندگی فروش در خارج از کشور، تنوع محصولات و خدمات صادراتی، گستردگی بازارهای هدف، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی خارج و همراهی با هیات‌های تجاری از موارد امتیازآور است.
در این بخش به ازای هر نمایندگی 25 امتیاز، به ازای هر محصول 25 امتیاز، به ازای هر بازار 10 امتیاز، به ازای هر نمایشگاه بین‌المللی 15 امتیاز، به ازای هر هیات تجاری 10 امتیاز و به ازای هر تنوع محصول 25 امتیاز برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده است.
عضویت در تشکل صنفی صادراتی هم در بخش آخر ارزیابی 50 امتیاز دارد تا در مجموع هزار امتیاز برای انتخاب صادرکننده نمونه بخش فناوری اطلاعات اختصاص یابد.
 
صادرکننده برتر سال 90 کیست؟
تا 29 مهرماه، روز ملی صادرات، صادرکننده نمونه بخش فناوری اطلاعات به صورت رسمی معرفی نخواهد شد. اما شنیده‌ها حاکی از آن است که صادرکننده نمونه سال 90، شرکتی فعال در حوزه تولید CMSهای خبری است.
از محصولات این شرکت در داخل کشور یکی از خبرگزاری‌ها برای دفاتر استانی و چند سایت کوچک خبری استفاده می‌کنند و شاید در بهترین حالت مشتریان CMS آن به 20 سازمان نرسد. اما شنیده شده وی مدعی شده سه هزار CMS خبرگزاری به یکی از کشورهای آفریقایی و سه هزار CMS دیگر به یکی از کشورهای شرق آسیا فروخته است.
گفته می‌شود این صادرکننده به این بهانه که همه محصولات‌اش را به دلال فروخته و مشتریان و استفاده کنندگان از محصولات‌اش را نمی‌شناسد، تنها یک فاکتور ارایه کرده است. همچنین شنیده شده برای انتقال پول به داخل کشور از صراف استفاده کرده و اطلاعات مالی بانکی نیز ارایه نکرده است.
 مطرح شدن چنین شایعاتی، با توجه به رویه نه چندان شفاف اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار و دوری آنها از خبرنگاران تا حدودی طبیعی است. شاید امسال، روز ملی صادرات، منحصربه‌فرد باشد و اسباب آشتی اتحادیه و رسانه‌ها با ارایه اطلاعات شفاف و دقیق فراهم شود.
بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، معاون كل سازمان توسعه تجارت ايران در مورد روز ملی صادرات گفت: 29 مهرماه سال جاري به عنوان يك رويداد منحصربه‌فرد محسوب مي‌شود.
كيومرث كرمانشاهي ادامه داد: با توجه به شرايط خاص كنوني كشور كه از نظر سياسي و اقتصادي مورد هجوم بيگانگان قرار گرفته‌ايم برگزاري روز ملي صادرات به عنوان يكي از رويدادهاي مهم طي سال‌هاي گذشته قلمداد مي‌شود.
وي افزود: تببين اقتصاد مقاومتي توسط مقام معظم رهبري و لزوم تلاش همه جانبه در توسعه اقتصادي كشور عناويني است كه فرصت برگزاري اين رويداد‌ها را پر اهميت مي‌كند.
معاون كل سازمان توسعه تجارت ايران اضافه كرد: روز ملي صادرات مجالي براي به نمايش گذاشتن توانمندي‌هاي اقتصادي كشور است كه از آن بايد به نحو احسن استفاده شود.
وي با تاكيد بر سخنان وزير صنعت، معدن و تجارت مبني بر سال طلايي براي صادركنندگان  گفت: روز ملي صادرات مي‌تواند فرصت خوبي براي طرح مشكلات و همچنين پيشنهادات سازنده در راستای افزايش صادرات غير نفتي باشد.
به گفته وي  بايد كشور بر مديريت غير نفتي اداره شود كه اين مهم جز با همكاري همه جانبه مسوولان امكان‌پذير نخواهد شد.
به گزارش فناوران، شايان ذكر است روز ملي صادرات 29 مهرماه با حضور مقامات ارشد كشوري در سالن همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما برگزار خواهد شد.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
خوشحالم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
درباره نویسنده
عبدالله افتاده

ارسال یک نظر