در حال خواندن
جلوگیری از قطع ۵ هزار درخت با انجام تراکنش های مبتنی بر USSD
0

جلوگیری از قطع ۵ هزار درخت با انجام تراکنش های مبتنی بر USSD

نویسنده:  عبداله افتاده1395-03-29

امروزه حفاظت از محیط زیست به یکی از مهم ترین دغدغه های کره خاکی تبدیل شده است. عدم توجه کافی به محیط زیست در ایران، منجر به ایجاد معضلات فراوانی شده که از آن جمله می توان به نابودی جنگل ها به عنوان ریه های تنفسی زمین و عامل کاهش آلودگی هوا و همچنین کمبود آب، اشاره کرد.
بنابراین حفظ درختان و صیانت از فضای سبز به همراه نگهداشت منابع آبی در ایران از اهمیت فراوانی برخوردار است. سازمان های مختلفی در جهت حفظ منابع طبیعی، گام برداشته اند که از این دست می توان به شرکت پرداخت اول کیش (جیرینگ) اشاره کرد.
این شرکت توانسته تا حد زیادی به حفظ سرمایه های طبیعی کشور کمک کند. به منظور بررسی این موضوع با مهرداد خطیبی، مدیرعامل شرکت جیرینگ همراه اول گفت و گوی کوتاهی به شرح زیر انجام داده ایم که میخوانید.
با توجه به اینکه شرایط ایران در حوزه محیط زیست به خصوص کمبود سرانه فضای سبز و آب در کلان شهرها مواجه است شما چگونه توانسته اید با استفاده از فناوری برای رفع این معضل کمک کنید؟جیرینگ با ایجاد بسترهای پرداخت همراه با استفاده از کدهای دستوری USSD و با همراهی شبکه پرداخت الکترونیک کشور، تاکنون توانسته از قطع حدود 5 هزار درخت که برای تولید حدود 300 تن کاغذ به منظور چاپ کارت های شارژ، رسید دستگاه های پوز و ATM و پول های کاغذی که در این مدت از بین می رفتند، جلوگیری کند.این یعنی جلوگیری از نابودی 5 هکتار جنگل شمال کشور یا حدود 12 هکتار پارک شهری (مساحت پارک ساعی تهران). این تعداد درخت در این مدت، تولیدکننده اکسیژن مورد نیاز حدود 19 هزار انسان بوده اند.در حوزه آبی، چگونه از اضافه مصرف آب جلوگیری کرده اید؟برای تولید و چاپ این میزان کاغذ حدود 110 میلیون لیتر آب لازم است، این حجم از آب معادل مصرف یک ساله یک منطقه مسکونی با بیش از 3 هزار و پانصد نفر جمعیت است. اگر بخواهیم ببینیم که این کار زندگی چند انسان را احیا کرده، می توان به رقم 50 نفر از بدو تولد تا سن 71 سالگی رسید.نقش فعالیت های شما در دیگر حوزه ها به چه شکل بوده که می توانید از آن به عنوان نقطه قوت یاد کنید؟چنانچه نگاهی به ضایعات تولیدی این خدمات که معمولا با مصنوعات نفتی در ارتباط است، داشته باشیم، متوجه می شویم که در صورت اجرایی نشدن بستر کدهای USSD برای فروش شارژ سیم کارت های اعتباری، پرداخت قبوض و ارائه سایر خدمات مالی و پرداخت همراه، حدود 300 تن زباله تجدیدناپذیر در طبیعت پخش می شد که این حجم از زباله، توسط حدود 800 هزار نفر تولید می شود.همچنین جیرینگ در این مدت، باعث صرفه جویی حدود 150 میلیارد ریال هزینه های چاپ و توزیع رمزشارژ و قبوض شده که این یعنی ایجاد شرایط برای تامین شغل برای حدود 300 نفر در کشور.در این آمار، صرفه جویی هزینه مازادی که قبلا مصرف کنندگان رمزشارژ برای خرید هر قطعه رمزشارژ پرداخت می کردند و همچنین تاثیرات کاهش ترافیک شهری، محاسبه نشده است.عملا این سرویس علاوه بر کمک به محیط زیست، حذف آمد و شدهای غیرضروری و صرفه جویی اقتصادی، با ارائه خدمات پرداخت در هر زمان و هر مکان از بستر تلفن همراه، آسایش و راحتی در خرید را برای مردم به ارمغان آورده است.

درباره نویسنده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر