اخبار خودرو
در حال خواندن
خودرو هایی که فروش آنها در آمریکا متوقف شده
0

خودرو هایی که فروش آنها در آمریکا متوقف شده

نویسنده:  مهدی مقدمشهریور ۳۰, ۱۳۹۶

با اینکه شرایط فروش خودروسازان مثل سال ۲۰۱۵ خوب نیست اما فروش آنها در سال ۲۰۱۶ بد هم نبوده است اما شرکت هایی که SUV های کامپکت یا پیک آپ تراک تولید کرده اند، شرایط متفاوتی را تجربه کرده اند. با وجود فروش نسبتاً خوب برخی خودروسازان در سال ۲۰۱۶، اما بسیاری از خودروسازان نیز در فروش خودروهای خود در سال ۲۰۱۶ ناکام بوده اند که همه مشکل را نمی توان به شرایط بد بازار نسبت داد و مشکل اصلی را باید در کیفیت ساخت ماشینی که آنها عرضه کرده اند، جستجو کرد. در این بین برخی خودروها هستند که برای مشتریان آمریکایی جذابیتی نداشته اند و می توان گفت فروش آنها در آمریکا متوقف شده است. در ادامه به معرفی ۱۲ خودروی بدشانس در بازار آمریکا که خریداری ندارند می پردازیم.

۱٫کرایسلر ۲۰۰

اگر واقعاً می خواهید بدانید، عملکرد یک ماشین چگونه است با نگاهی به مدل های بعدی آن ماشین به سادگی نقاط ضعف مدل های قبلی را متوجه خواهید شد. مدل های پر فروش معمولاً از طراحی های زیبا و آخرین فناوری و شاید حتی موتورهای جدید استفاده می کنند. اما مدل هایی که در فروش توفیقی ندارند معمولاً طرح مبهمی برای عرضه مدل های جدید ارائه می دهند و پس از عرضه نیز متوجه می شویم تفاوت چندانی با مدل قبلی ندارد و در نهایت با شکست در فروش مواجه می شوند.

مصداق عینی این سخن در مورد کرایسلر ۲۰۰ وجود دارد. ماشینی که در بین ۱۶ ماشین بد سال نیز نامش به چشم می خورد. پس از تلاش برای فروش مناسب در سال قبل، اما مدل ۲۰۰ کرایسلر با شکست در فروش سال ۲۰۱۶ مواجه شد. تا ماه نوامبر این مدل در رده ۸۲ جدول فروش قرار داشت که ۶۵ درصد نسبت به مدت مشابه افت داشته است. با این حال مسئولین کرایسلر اعلام کرده اند که به تولید مدل های جدید ۲۰۰ در سال ۲۰۱۷ ادامه می دهند اما به نظر نمی رسد اتفاق خاصی در فروش این مدل را شاهد باشیم.

۲٫ تویوتا پریوس C

خودروهای هیبریدی از زمانی که با افت قیمت سوخت های فسیلی رو به رو شده ایم، وضع چندان خوبی ندارند و خودروی هیبریدی تویوتا پریوس نیز نتوانسته در این بازار خودی نشان دهد. به جرات می توان گفت تمامی مدل های خط تولید این ماشین با سقوط فروش شدیدی مواجه شده اند و پریوس C بدترین فروش را در بین تمامی مدل های پریوس تجربه می کند. در ماه نوامبر، تنها ۱۳۷۲ عدد از این مدل به فروش رفته بود که افت ۴۷ درصدی نسبت هب سال قبل را نشان می دهد. با وجود گذشت ۱۱ ماه از سال، پریوس C تقریباً ۵۰ درصد از مسیری که سال قبل طی کرده بود را طی کرده است و این آمار نا امید کننده ای برای برند تویوتا محسوب می شود.

۳٫ BMW سری ۶

تمامی سری های ۳ و ۴ شرکت BMW و حتی کراس اوور X5 این شرکت با افت فروش در سال ۲۰۱۶ مواجه بوده اند. اما وضع سری ۶ BMW از همه وخیم تر بود چرا که رده ۲۳۱ جدول فروش سالیانه در بازار آمریکا را به خود اختصاص داده است. عملکرد فروش این خودروی BMW در سال یازده ماهه اول ۲۰۱۶ بسیار وحشتناک بوده است چرا که نسبت به دوره مشابه سال قبل افت ۴۶ درصدی را تجربه می کند. خریداران ماشین های لوکس به کوپه های سری ۶ (۷۷۶۰۰ دلاری) یا گرن کوپه ها(۷۹۸۰۰ دلاری) یا کانورتیبل های ۸۵۱۰۰ دلاری شرکت BMW فقط نگاه می کنند.

۴٫ فیات ۵۰۰L

با یک نگاه ساده به فیات ۵۰۰L و بدون توجه به نظرات کارشناس ها می توان گفت که این ماشین با فروش ضعیفی رو به رو خواهد شد. فیات در یازده ماه اول سال ۲۰۱۶، بهتر از مدل اسمارت فورتو فروخته است اما در نهایت تنها موفق به فروش ۳۰۱۶ دستگاه از این مدل شده است که حاکی از افت ۵۹ درصدی فروش نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۵ است. به دلایل روشن و شاید هم مبهمی مردم این ماشین را نمی خرند.

۵٫ کیا K900

کارشناسان در نظرات خود با مدل k900 کیا بسیار مهربان بوده اند اما این نظرات مهربانانه نیز نتوانستند باعث فروش مناسب این مدل در بازار آمریکا شوند. شرایط برای کیا K900 بسیار وخیم است چرا که فروش آن از متوسط فروش ۷۵ دستگاه در ماه نیز کمتر بوده است که این آمار وحشتناک بیانگر افت فروش ۶۵ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل است. در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۶ این ماشین تنها از کادیلاک ELR بهتر فروخته است که البته فاصله کمی نیز با آن داشته است.
۶٫ مرسدس برقی کلاس B

اگر به خرید ماشین های مرسدس بنز فکر می کنید، بهتر است به خرید ماشینی از کلاس های C،E، S فکر کنید. کلاس B مرسدس در آمریکا خریدار چندانی ندارد. پس از ماه های زیادی در سال ۲۰۱۵ که فروش ماهانه بالای ۲۰۰ دستگاه را تجربه کرد، اما تنها ۳۷ دستگاه از این مدل از مرسدس در اوایل سال ۲۰۱۶ به فروش رفته است.
مدل B250e مرسدس در کلاس خودروهای برقی شارژی رکورد بدی از خود به جای گذاشت و به نظر می رسد مرسدس به زودی خط تولید این کلاس را جمع آوری کند و مدل های پیشرفته تری را روانه بازار کند. در مورد این ماشین می توان گفت از ماشین های تسلا مسافت بیشتری را طی می کند اما در عین حال ظاهر زیبایی ندارد.

۷٫نیسان جوک

رتبه حیرت انگیز ۱۴۹ برای نیسان جوک در جدول فروش سالیانه بازار آمریکا واقعاً تعجب برانگیز است چرا که از زمان رونمایی این مدل، افرادی که آن را سوار شده اند از راحتی سواری با آن گفته اند. اما متاسفانه در سال ۲۰۱۶، خریداران روی خوشی به خرید این ماشین نشان ندادند. فروش تنها ۱۱۴۳ دستگاه از این ماشین در اگوست ۲۰۱۶ ثبت شده است که ۵۱٫۶ درصد افت فروش نسبت به دوره مشابه سال قبل را نشان می دهد. روند فروش این خودرو نیز حاکی از بهبود شرایط فروش تا اواخر سال را نشان نمی دهد.

۸٫ داج دارت

اگر آمریکایی ها روی یک موضوع توافق داشته باشند؛ آن موضوع به درد نخور بودن مدل دارت شرکت داج است. این ماشین کامپکت که با ورود کرایسلر ۲۰۰ نابود شد، احتمالا به پایان دوران تولید خود در سال ۲۰۱۶ نزدیک می شود. در یازده ماه اول سال ۲۰۱۶، شاهد افت ۴۹ درصدی فروش این مدل نسبت به دوره مشابه سال قبل بوده ایم. کارشناسان کیفیت سواری با این ماشین را با هر تریمی مورد انتقاد قرار داده اند و مردم نیز احتمالاً صدای کارشناسان را شنیده اند.
۹٫ لکسوس CT

به عنوان یکی از برندهای لوکس و پرفروش، لکسوس در سال ۲۰۱۶ مشکلاتی برای غلبه بر BMW در بازار آمریکا تجربه کرد. با فروش ۷۹۳۵ دستگاه از مدل CT 200h می توان گفت، این مدل لقب بدترین مدل لکسوس در سال ۲۰۱۶ را به خود اختصاص داده است. این آمار فروش افت ۴۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که حاکی از فروش کمتر از میانگین فروش ۶۰۰ دستگاه در هر ماه است. با این وضعیت فروشف به نظر نمی رسد این ماشین در این بازار به شدت رقابتی دوام بیاورد.

۱۰٫لینکلن MKS

ما می دانیم که مدل MKS لینکلن با ورود مدل جدید کانتیننتال از دور خارج می شود اما توقع این افت شدید در فروش آن را نداشتیم. مدل MKS لینکلن سال ۲۰۱۶ را در رتبه ۲۰۱۶ جدول فروش سالیانه بازار آمریکا به پایان برد که حاکی از افت ۸۳ درصدی فروش آن نسبت به دوره مشابه سال ۲۰۱۵ است. از طرف دیگر، فروش مدل جدید کانتینتال در همان ماه اول به اوج خود رسیده است به طوری که پیش بینی می شود در چهار ماه اول فروش خود به اندازه کل فروش MKS به فروش رود.

۱۱٫ Smart Electric Drive

وضعیت فروش ماشین هوشمند برقی شرکت Smart Electric Drive وحشتناک است. مسئولین این شرکت ثبت فروش ۳۷ دستگاه از این مدل را در یک ماه گزارش کرده اند که افت ۷۳ درصدی را نسبت به سال قبل نشان می دهد. در ۱۱ ماهه نخست سال ۲۰۱۶ این کمپانی تنها موفق به فروش ۷۸۱ دستگاه از این مدل شده است که افت ۵۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۵ را نشان می دهد. به نظر نمی رسد این ماشین برای تردد در خیابان های آمریکا مناسب باشد.
۱۲٫ هوندا CR-Z

این مدل شاید آخرین شانس کمپانی هوندا برای حضور موفق در بازار آمریکا بود. خودروساز ژاپنی تا قبل از شروع سال ۲۰۱۷، به تولید مدل های اسپورت هیبریدی خود پایان می دهد. پس از سالهای متمادی که شاهد افت فروش در این مدل بودیم، سرانجام خط تولید این مدل تعطیل خواهد شد. خودروهایی مثل شورلت اسپارک، فورلکس واگن e-Golf در سال ۲۰۱۶ توانسته اند بهتر از این مدل عمل کنند.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
خوشحالم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
درباره نویسنده
مهدی مقدم

ارسال یک نظر