اخبار خودرو
در حال خواندن
اتصال بین مغز راننده و خودرو؛ فناوری عجیب نیسان در نمایشگاه CES
0

اتصال بین مغز راننده و خودرو؛ فناوری عجیب نیسان در نمایشگاه CES

نویسنده:  مهدی مقدمدی ۱۶, ۱۳۹۶

کمپانی ژاپنی نیسان که به طور کاملا جدی در زمینه فناوری خودران در حال تحقیق و توسعه است، قصد دارد در نمایشگاه محصولات و لوازم الکترونیکی CES از یک تکنولوژی پیشرفته رونمایی کند.

این تکنولوژی Brain-to-Vehicle (ارتباط مغز با وسیله نقلیه) نامگذاری شده است. بر اساس این تکنولوژی امواج مغزی راننده دریافت شده و در اختیار سیستم های مختلف قرار می گیرند تا خودرو در شرایط گوناگون عکس العمل های مناسبی از خود نشان دهد.

به گفته مقامات نیسان تکنولوژی مذکور نتیجه تحقیقات هفت ساله گروهی از کارکنان این شرکت و موسسه پلی ‌تکنیک فدرال لوزان است.

به منظور ایجاد ارتباط بین مغز و خودرو، راننده باید یک وسیله مخصوص را بر روی سر خود بگذارد تا فرایندهای مربوط به خواندن ذهن وی شروع شوند.

بعد از برقراری ارتباط چنانچه ذهن راننده تشخیص دهد که نیاز به کاهش یا افزایش سرعت، تغییر مسیر و یا مواردی از این دست وجود دارند، سیگنال های مغزی وی به خودرو منتقل شده و اعمال یاد شده بصورت خودکار اجرا می شوند.

آنطور که نیسان اعلام کرده این تکنولوژی می تواند بین ۰٫۲ الی ۰٫۵ ثانیه سریع تر از خود راننده واکنش نشان داده و عمکرد کلی را هنگامی که خودرو در اختیار راننده است، بهبود ببخشد.

تشخیص و شناسایی حالت های روحی راننده دیگر قابلیت کلیدی تکنولوژی جدید ژاپنی ها است. با تکیه بر این قابلیت پیشرفته تنظیمات خودرو به گونه ای که مطابقت بیشتری با شرایط راننده روحی داشته باشند، اعمال می شوند.

 

آنطور که به نظر می رسد ظاهرا نیسان می خواهد با تکنولوژی (Brain-to-Vehicle (B2V کماکان ارتباط فناوری خودران با راننده را حفظ کند. آقای دانیل اسکیلاچی (Daniele Schillaci) معاون اجرایی ارشد نیسان در این باره گفته:

بیشتر مردم فکر می کنند که در آینده با فناوری خودران کنترل کامل خودروی خود را در اختیار سیستم های پیشرفته قرار خواهند داد. اما تکنولوژی B2V مسیر متضادی را در پیش گرفته و با استفاده از سیگنال های مغز، آنها را در فرایند رانندگی حفظ کرده و تجربه هیجان انگیزتر و جذاب تری به ارمغان خواهد آورد.

در صورت راه یافتن این تکنولوژی به محصولات نیسان شاهد تحولی شگرف در نحوه هدایت وسایل نقلیه خواهیم بود. البته این رویا به احتمال زیاد برای ما دست نیافتنی باقی مانده و باید خودمان را کماکان به “نیسان آبی” عادت دهیم!

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
خوشحالم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
درباره نویسنده
مهدی مقدم

ارسال یک نظر