در حال خواندن
ترامپ: اپل کارخانه‌اش را به امریکا منتقل کند
0

نود فناوری – دونالد ترامپ در پاسخ به هشدار اپل درباره سر به فلک کشیدن قیمت محصولاتش تحت‌تاثیر قانون افزایش تعرفه‌های وارداتی از چین، گفت که این شرکت باید کارخانه‌های خود را از چین به خاک آمریکا منتقل کند.

به نقل از وب سایت  the verge، بعد از آنکه دونالد ترامپ – رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا – به بهانه حمایت از محصولات آمریکایی و تولید داخلی این کشور، دستور قانون تعرفه واردات کالاهای خارجی اعم از محصولات چینی را داد، اپل رسما به دولت آمریکا هشدار داد که بخاطر اعمال قانون افزایش تعرفه‌های واردات از چین، قیمت نهایی محصولات اپل به شدت افزایش پیدا خواهد کرد و این امر درنهایت کاربران محصولات تکنولوژی نظیر گوشی‌های آیفون، تبلت‌های آی‌پد، ساعت‌های هوشمند اپل واچ و غیره را متضرر خواهد کرد.

حالا دونالد ترامپ در پاسخ به هشدار اپل درباره افزایش تعرفه‌های واردات از چین و رشد قیمت محصولات این شرکت گفته که اپل موظف است به منظور جلوگیری از این رویداد، کارخانه‌های خود را از چین به خاک آمریکا انتقال دهد.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بازار تکنولوژی معتقد بودند با توجه به آنکه اپل هم اکنون تمامی محصولاتش را در کارخانه‌های خود واقع در چین می‌سازد، اعمال قانون افزایش تعرفه‌های واردات از چین می‌تواند تاثیرات منفی و مخرب بسیاری برروی محصولات آمریکایی بگذارد و بازارهای جهانی محصولات فناوری بخصوص اپل را با مشکلات عظیمی مواجه کند که حتی اگر مشاغل زیادی را در طول سالیان سال برای کارگران آمریکایی ایجاد کند، درنهایت به اقتصاد آمریکا ضربه خواهد زد؛ چراکه اپل بعنوان یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه فناوری، سهم زیادی از بازارهای جهانی را به تصاحب خود درآورده است و از دست دادن بخشی از آن می‌تواند ضربه مهلکی به اقتصاد و درآمدزایی ایالات متحده آمریکا وارد کند.

شرکت آمریکایی اپل در روزهای گذشته برای چندمین بار متوالی به دولت آمریکا و قانون‌گذاران این کشور به‌طور جدی هشدار داد که قیمت نهایی و تمام‌شده محصولات این کمپانی نظیر گوشی‌های آیفون، تبلت‌های آی‌پد، ساعت هوشمند اپل‌واچ و آی‌پاد به‌شدت افزایش پیدا خواهد کرد و به عبارتی دیگر، قیمت محصولاتش سر به فلک خواهد کشید و عدم استطاعت مالی برای تهیه و خریداری آن‌ها بدون شک کمر کاربران را خواهد شکست.

این تعرفه‌های وارداتی از چین که با افزایش ۲۵ درصدی مواجه شده است، بدون شک برروی میزان فروش محصولات اپل تاثیر قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت و درنهایت، قربانی اصلی جنگ تجاری میان ایالات متحده آمریکا و چین، کاربران محصولات تکنولوژی خواهند شد.

اپل به‌عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در حوزه فناوری در ایالات متحده آمریکا با هشدار به دولت آمریکا عنوان کرده بود که علاوه بر متضرر شدن شرکت‌های آمریکایی فعال در این حوزه، بسیاری از مصرف‌کنندگان نهایی و کاربران محصولاتی نظیر گوشی‌های هوشمند، تبلت، رایانه و لوازم جانبی، قربانی اصلی این جنگ تجاری و کشمکش میان آمریکا و چین به شمار خواهند آمد.

هم اکنون پیام توییتری که ترامپ خطاب به شرکت‌های آمریکایی نظیر اپل، آمازون، فیت بیت، سونوس و غیره منتشر کرده است، نشان می‌دهد که از آن‌ها انتظار دارد به‌منظور جلوگیری از افزایش قیمت نهایی محصولاتشان کارخانه‌های خود را هرچه سریع‌تر به خاک آمریکا منتقل کنند تا بدین ترتیب موجب بیکار شدن کارگرهای چینی شده و به اقتصاد چین ضربه بزند و از سویی دیگر، به اشتغالزایی آمریکایی‌ها و جلوگیری از افزایش قیمت محصولات فناوری خود کمک کنند.

درباره نویسنده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر