در حال خواندن
همراه اول روی خط سود آوری
0

همراه اول روی خط سود آوری

نویسنده:  عبداله افتاده1398-02-03

با وجود مشکلات اقتصادی در بسیاری از صنایع همچنان وضعیت بازار ارتباطات براساس آنچه که تاکنون «همراه اول» نشان داده همیشه یک روند صعودی آرام اما پیوسته در امر سودآوری بوده است. براساس سنوات گذشته امسال نیز پیشبینی می‌شود در مجمع سالیانه اپراتور اول که احتمالا ۱۵ اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد سهامداران بزرگترین اپراتور کشور با دستی پر به خانه باز خواهند گشت.

نود فناوری – این در حالی است که براساس گزارش‌های آماری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نشان می‌دهد ضریب نفوذ تلفن همراه در سال گذشته رشد ۱.۵۵ درصدی داشته و به ۱۱۱.۸۷ درصد به ازای پوشش سراسری کل کشور رسیده است. این آمار به‌ازای فعالیت ۹۱ میلیون و ۸۲۴ هزار و ۵۳۵ مشترک در شبکه‌ی اپراتورهای تلفن همراه بوده است.

با اینکه رقابت سنگینی میان اپراتورهای موبایل کشور برقرار است اما آمار منتشرشده نشان می‌دهد تعداد کاربران فعال اپراتورها اختلاف قابل‌توجهی با یکدیگر دارند.

آمار منتشرشده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نشان می‌دهد اپراتور همراه اول تنها اپراتوری است که توانسته سهم خود از بازار ارتباطی را به ۶۰.۱۱ درصد برساند. این در حالی است که سهم بازار این اپراتور در سال گذشته ۵۹.۴۳ درصد بوده و توانسته با افزایش مشترکان خود به ۵۵ میلیون و ۱۹۹ هزار و ۲۴۲ نفر سهم خود را در بازار گسترش دهد.

 

سهامدارانی که نگران نیستند

یکی از سهم‎های کم ریسک بازار سرمایه «همراه» است که همانند روند سودآوری، یک روند آرام اما صعودی را طی می‎کند. نکته جالب توجه این است که با وجود سرمایه اسمی کمتر نسبت به سایر رقبا، سهم بیشتری از بازار را در اختیار دارد که البته برای حفظ این سهم دست به کار شده است.

شرکت «ارتباطات سیار ایران» موسوم به «همراه اول» در سال ۹۷ موفق به تحقق ۳۴۲۲۸ میلیارد ریال سود خالص گردید که در مقایسه با سال ۹۶ رشد ۹ درصدی را نشان می‎دهد.

با وجود مشکلات اقتصادی در بسیاری از صنایع همچنان وضعیت بازار ارتباطات براساس آنچه که تاکنون «همراه اول» نشان داده همیشه یک روند صعودی آرام اما پیوسته در امر سودآوری بوده است. و بررسی سال‎های گذشته به خوبی مؤید این موضوع است. به عبارت بهتر، اپراتور اول مسیر سودسازی را به خوبی بلد است و با ریسک پایین و بدون نوسانات شدید به راه خود ادامه می‎دهد.

«همراه» در سال ۹۷ با جهش ۲۱ درصدی، ۱۴۰ هزار میلیارد ریال درآمد عملیاتی شناسایی کرد و برای سال ۹۸ رقم ۱۶۶ هزار میلیارد ریال برآورد شده است. با توجه به روند سال‎های اخیر این شرکت در تحقق این میزان درآمد کار دشواری پیش‎رو نخواهد داشت.

در بخش‎های کارکرد مشترکین خطوط دائمی ‎و اعتباری و اتصال متقابل، درآمدها رشد داشته اما در زمینه‎های فروش خطوط جدید، خدمات ارزش افزوده و درآمد دفاتر خدماتی افت داشته است. افت این سه بخش درآمدی نشان می‎دهد که بازار مصرف خطوط جدید تا حدودی رو به کاهش گذاشته و کاهش درآمد دفاتر خدماتی نیز خود مؤید این موضوع است. از سوی دیگر، مشترکین دیگر مانند گذشته تمایلی به استفاده از خدمات ارزش افزوده ندارند.

با همه این اوصاف، تمام محل‎های درآمدی در سال ۹۸ همراه با رشد پیش‎بینی شده است.

مجموع عملکرد «همراه» در سال‎های فعالیت خود به سود انباشته ۳۸۳۶۵ میلیارد ریالی ختم شده که حدود ۴ برابر سرمایه کنونی است. از همین رو، این شرکت دست به کار شد و افزایش سرمایه ۲۴۰۰ میلیارد ریالی از محل سود انباشته را به جریان انداخت و هم اکنون در انتظار گزارش حسابرسان است.

میزان سرمایه «همراه اول» نسبت به سایر رقبا بسیار کمتر است؛ در حالی که سهم بیشتری از بازار را در اختیار دارد.

با توجه به افزایش میزان بدهی و تعهدات «همراه اول»، نسبت سرمایه در حدود ۴ درصد قرار می‎گیرد که رقم بسیار اندکی محسوب می‎شود. در حالی که این نسبت در «ایرانسل» در حدود ۳۴ درصد بوده است. پایین بودن نسبت سرمایه علاوه بر افزایش ریسک‎های شرکت، تأمین مالی از طریق منابع بانکی و یا انتشار اوراق بدهی را محدود می‎سازد و همچنین موجب افزایش هزینه‎های تأمین مالی خواهد شد.

«همراه» قصد دارد با انجام افزایش سرمایه، ضمن بهبود نسبت سرمایه، نسبت به راه اندازی نسل نوین ارتباط سیار به نام «موبایل باند پهن» اقدام کند. بخشی از سرمایه لازم برای راه‎اندازی طرح مذکور از محل افزایش سرمایه و بخش اعظم آن از درگاه بانک‎ها تأمین خواهد شد.

مجموع این اقدامات برآورد سود خالص ۳۶۴۶۲ میلیارد ریالی برای سال ۹۸ را به همراه دارد.

به طور کلی وضعیت «همراه اول» مثبت ارزیابی می‎شود و همانند روال گذشته، روند آرام صعودی سودآوری در سال ۹۸ نیز ادامه خواهد یافت.

درباره نویسنده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر