در حال خواندن
همراه اول بهترین اپراتور در زمینه ارایه اینترنت همراه
0

همراه اول بهترین اپراتور در زمینه ارایه اینترنت همراه

نویسنده:  عبداله افتاده۱۳۹۸-۰۶-۰۴

اگر چه در سال‌های اخیر یکی از اپراتورها در مقاطعی مدعی بوده که بزرگترین اپراتور دیتای کشور است اما براساس جدیدترین آمار منتشر شده هم از لحاظ تعداد مشترکان و هم از لحاظ شهرهای تحت پوشش و هم در شاخص تعداد آنتن‌های BTS همراه اول وضعیت بهتری نسبت به سایر رقبا دارد.

نود فناوری – در واقع براساس تبلیغات صورت گرفته توسط برخی از اپراتورها، همراه اول توانسته همچنان به عنوان قدرتمندترین اپراتور کشور در حوزه اینترنت همراه خود را مطرح کند.

سرمایه‌گذاری‌های هنگفت این اپراتور جهت توسعه خدمات مبتنی بر اینترنت همراه و افزودن آنتن‌هایBTS در سراسر کشور از جمله عواملی بوده که باعث شده همراه اول در صف اول توسعه فناوری‌های نوین موبایلی قرار بگیرد.

در این میان انتشار آمار جدید رگولاتوری در خصوص وضعیت و خدمات ارایه شده توسط اپراتورهای موبایل مشخص کرد که سعی در ایجاد جریان‌های رسانه‌ای برای پیروزی در رقابت توسعه فناوری‌های موبایلی همچنان راهگشا نبوده و این تمرکز بر ارایه فناوری‌های نوین و خدمت‌رسانی واقعی به مردم است که در واقعیت و در آمار رسمی خودش را نشان می‌دهد.

اهمیت اینترنت همراه و نقش تعیین کننده آن

این روزها اهمیت اینترنت همراه نه تنها در کشور ما بلکه در سراسر جهان به امری انکار ناشدنی تبدیل شده است. اگر قصد مسافرت داشته باشید لزوم برقراری ارتباطات پایدار اینترنت جهت مسیریابی با اپلیکیشن‌های مسیریاب امری اجتناب‌ناپذیر است.

ارتباطات همراه در سال‌های اخیر به جزیی جدایی ناپذیر از فرآیندهای بانکی نیز تبدیل شده است و سهم بزرگی از تراکنش‌های کشور بر بستر موبایل و با استفاده از اینترنت همراه صورت می‌گیرد. در چنین جامعه‌ای که استفاده از اینترنت همراه در همه جوانب زندگی رسوخ کرده و به بخشی از زندگی روزمره مردم تبدیل شده است بدون شک رقابت اپراتورهای موبایلی نیز به این بستر کشیده می‌شود.

بدون شک کاربران موبایل ترجیح می‌دهند از اپراتوری استفاده کنند که بیشترین میزان آنتن‌دهی را در جاده‌ها و شهرهای مختلف کشور داشته باشد تا هنگام سفر به مشکل نخورند. از سوی دیگر سرعت و کیفیت اینترنت ارایه شده نیز می‌تواند عامل تعیین کننده دیگری باشد به این معنی که هر اپراتوری که شهرهای بیشتر و مناطق و جاده‌های بیشتری را تحت پوشش نسل‌های جدید اینترنت همراه قرار دهد با اقبال عمومی بیشتری مواجه خواهد شد.

به این ترتیب می‌توان گفت که ارایه اینترنت همراه با کیفیت و در سطح وسیع در کشور می‌تواند به اولویت اساسی اپراتورها تبدیل شود چرا که این موضوع نقشی تعیین کننده در رقابت‌های بین اپراتوری خواهد داشت.

نگاهی به وضعیت اپراتورها

آمار موجود نشان می‌دهد تعداد مشترکان همراه اول، ۳۰ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۵۱۲ نفر است و تعداد شهرهای تحت پوشش نسل سوم ۱۲۴۷ و شهرهای تحت پوشش نسل چهارم، ۱۲۴۶ شهر است.

این در حالی است که  تعداد مشترکان ایرانسل، ۲۷ میلیون و ۶۴۶ هزار و ۹۰۳ نفر است  که تقریبا سه میلیون کمتر از همراه اول است و تعداد شهرهای تحت پوشش نسل سوم ۱۱۸۴ که تقریبا ۱۰۰ شهر کمتر از همراه اول بوده و شهرهای تحت پوشش نسل چهارم، ۱۱۱۹بوده که باز هم تعداد شهرها حدودا ۱۰۰ مورد کمتر از اپراتور اول یعنی همراه اول است.

تعداد مشترکان رایتل نیز، چهار میلیون و ۱۲۵ هزار و ۳۵۴ نفر است و تعداد شهرهای تحت پوشش نسل سوم ۴۸۴ و شهرهای تحت پوشش نسل چهارم، ۳۷ شهر است.در خصوص رایتل نیز باید گفت که این اپراتور هنوز فاصله زیادی با دو برادر بزرگتر خود یعنی همراه اول و ایرانسل دارد.

آمار مشترکان نسل ۳ و ۴ موبایل

براساس جدیدترین آمار منتشر شده تعداد مشترکان اینترنت سیار که از نسل‌های ۳ و ۴ اینترنتی استفاده می‌کنند، تا پایان بهار امسال به بیش از ۶۲ میلیون رسید و ضریب نفوذ ارتباطات سیار را به ۷۴.۸۳ درصد رسانده است.

با توجه به  گسترش ارتباطات سیار در کشور و همه‌گیر شدن این فناوری، تمایل افراد به استفاده از اینترنت گوشی‌هایشان که به اینترنت نسل ۳ و ۴ مجهز هستند افزایش قبل توجهی یافته است. با نگاهی به وضعیت سرعت و کیفیت اینترنت موبایل ارایه شده در کشور می‌توان گفت که سرعت و کیفیت اینترنت همراه حتی از اینترنت ثابت وای‌فای و انواعADSL هم بهتر شده و سرعت و کیفیت اینترنت ارایه شده بر بستر موبایل ارتقای قابل ملاحظه‌ای داشته است.

براساس آخرین آمار منتشره توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تا پایان سه ماهه ابتدایی سال جاری، تعداد مشترکان اینترنت سیار ۶۲ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۷۶۹ نفر بود که این عدد، ضریب نفوذ ارتباطات همراه را به ۷۴.۸۳ درصد می‌رساند.

این آمار نشان می‌دهد تعداد مشترکان همراه اول، حدود ۳۰ میلیون است و تعداد شهرهای تحت پوشش نسل سوم وچهارم، مجموعا حدود ۲۵۰۰ شهر است. تعداد مشترکان ایرانسل نیز حدود ۲۷ میلیون بوده و تعداد شهرهای تحت پوشش نسل سوم و چهارم مجموعا ۲۴۰۰ شهر است.

تعداد مشترکان رایتل نیز چهار میلیون و ۱۲۵ هزار و ۳۵۴ نفر است و تعداد شهرهای تحت پوشش نسل سوم ۴۸۴ و شهرهای تحت پوشش نسل چهارم، ۳۷ شهر است.

جمع‌بندی

در سال‌های اخیر همراه اول همواره به دلیل اعتبار بالایی که نزد مردم داشته و به عنوان اپراتوری معتبر شناخته شده  مورد توجه مردم قرار داشته است. با ورود رقبای جدید در حوزه اپراتوری و تبلیغات گسترده اپراتورهای تازه وارد در خصوص ارایه فناوری‌های نوین خصوصا در حوزه اینترنت همراه بسیاری فکر می‌کردند که به مرور جایگاه اپراتور اول دچار تزلزل شده و عرصه رقابت را به رقبای جوان خود واگذار کند.

نگاهی به فعالیت‌های همراه اول در سال‌های اخیر اما گویای این امر است که نه تنها این اپراتور در حوزه خدمات نوین منفعل نبوده بلکه توانسته در بیشتر موارد گوی سبقت را از رقبا برباید و با ارایه بیشترین سطح تحت پوشش نسل سوم و چهارم موبایل در کشور به یک اپراتور قدرتمند نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح منطقه تبدیل شود.

از سوی دیگر اما حال که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات آمار و وضعیت اینترنت همراه را در کشور منتشر کرده به روشنی مشخص شده که تبلیغات رسانه‌ای اپراتورهای رقبای همراه اول  نیزصحت نداشته و همراه اول در زمینه دیتا همچنان حرف اول را در کشور می‌زند. در یک کلام می‌توان اینطور گفت که کیفیت و خدمت می‌بایست در عمل تحقق یابد و صرف تبلیغات در این حوزه نتیجه‌بخش نیست.

 

درباره نویسنده
عبداله افتاده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر