در حال خواندن
پیشرفت ۹۰ درصدی مدارس در دست احداث همراه اول در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه
0

پیشرفت ۹۰ درصدی مدارس در دست احداث همراه اول در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

نویسنده:  پریسا صحتی۱۳۹۸-۰۵-۲۷

همواره شرکت‌های بزرگ در عرصه بین المللی در خصوص مسئولیت‌های اجتماعی خود دغدغه‌مند بوده و تلاش دارند گامی در جهت کمک به هم نوعان و انجام حرکتی نمادین و انسان دوستانه بردارند.

در همین راستا همراه اول به عنوان بزرگترین اپراتور موبایلی کشور همواره نگاهی ویژه به پیشبرد اهداف انسان دوستانه داشته است و در حوادث اخیر از جمله زلزله کرمانشاه با حضور نمایندگان و مدیرانش در مناطق بحران‌زده و پیش بینی اقدامات کمک‌کننده سعی در انجام مسوولیت اجتماعی خود و کمک به هم‌نوعان داشته است.

افزون بر کمک‌های مقطعی اما این اپراتور موبایلی همچنین کلنگ ساخت مدارس در نقاط مختلف کشور را نیز به زمین زده است و در حال حاضر چندین مدرسه با کمک همراه اول در حال ساخت و‌ساز هستند که از جمله مهمترین آنها مدارسی است که در منطقه زلزله‌زده کرمانشاه در حال ساخت هستند و برخی از آنها تا ۹۰ درصد از کار ساختشان به انتها رسیده است.

سال گذشته همراه اول برای کمک به ساخت مدارس تفاهم‌نامه‌هایی را با سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس امضا کرد و در همین راستا ۵۰ میلیارد ریال برای ساخت مدارس اختصاص داد.

کلنگ زنی ساخت مدارس در کرمانشاه

کلنگ ساخت مدارس استان کرمانشاه توسط اپراتور اول ۱۷ آذرماه سال گذشته بر زمین خورد و قرار شد ساخت و مرمت مدارس آسیب دیده در مناطق زلزله زده با کمک همراه اول اجرایی شود.

در این زمان مدیرکل ارتباطات اپراتور اول، مدیر منطقه کرمانشاه مخابرات، فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی و مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمانشاه، با کلنگ زنی احداث مدرسه‌ای در شهرستان ثلاث باباجانی مراحل اجرایی نوسازی تعدادی از مدارس استان کرمانشاه باحمایت همراه اول را رسما شروع کردند. همچنین کلنگ دو مدرسه دیگر نیز در ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب به زمین خورد.

پیش از این نیز ساخت ۸ مدرسه در استان کرمانشاه از محل بودجه همراه اول و زیر نظر سازمان نوسازی مدارس شروع شده بود که شامل ۴ مدرسه در ثلاث باباجانی، یک مدرسه در روانسر، یک مدرسه در سرپل ذهاب، یک مدرسه در گیلانغرب و یک مدرسه در دالاهو، از جمله مدارسی بودند که مراحل ساختشان شروع شده بود.

  • همراه اول به دنبال استفاده از ظرفیت مردمی
  • جهت کمک هر چه بیشتر به مناطق زلزله زده و افزایش تعداد مدارسی که قرار است در مناطق آسیب دیده ساخته شود و همچنین با هدف جلب مشارکت مردمی اپراتور اول کمپینی به اسم “مثل اول” را برای بازسازی مدارس مناطق محروم کشور راه اندازی کرد تا بتواند با جذب کمک‌های مردمی قدم بزرگتری برای کمک به زلزله‌زدگان بردارد.

افزون بر این از سال گذشته همراه اول با امضای تفاهم نامه‌ای با سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، سامانه ستاره ۲۴ مربع را برای کمک‌های مستقیم مردمی راه اندازی کرد. این کمپین که قرار بود تنها تا جشن عاطفه‌ها ادامه داشته باشد به دلیل استقبال مردم تمدید شد.

از سوی دیگر اپراتور اول موبایلی کشور در سامانه ستاره ۲۴ مربع سرویس جدیدی اضافه کرد تا مشترکینی که قصد کمک مستمر دارند، بتوانند با عضویت در این سرویس به صورت روزانه هم کمک‌های خود را در جهت نوسازی و بازسازی مدارس محروم واریز کنند.

پیشرفت بالای ساخت مدارس کلنگ خورده

عکس‌هایی که به تازگی از مدارس در حال ساخت با مشارکت همراه اول منتشر شده نشان می‌دهد که مراحل ساخت مدارس به خوبی پیش رفته و ساخت مدارس حدود ۹۰ درصد پیشرفت داشته است.

آمار و ارقام گویای آن است که مدرسه شش کلاسه علی ابن ابی طالب شهرستان سرپل ذهاب با پیشرفت فیزیکی حدود ۹۰ درصد بیشترین میزان پیشرفت را در بین مدارس در حال ساخت توسط همراه اول داشته است و احتمالاً به زودی کار ساخت آن به اتمام می‌رسد.

همچنین مدرسه شش کلاسه نورآباد ثلاث باباجانی با پیشرفت فیزیکی حدود ۹۰ درصد و، مدرسه شش کلاسه زیارت تمرخان شهرستان ثلاث باباجانی با پیشرفت حدود ۹۰درصد کار ساختشان رو به پایان است.

پس از این مدارس اما مدرسه شش کلاسه قشلاق روانسر با پیشرفت فیزیکی حدود ۵۰درصد و مدرسه دو کلاسه روستای کندوله روانسر با پیشرفت فیزیکی حدود ۵۰ درصد نیز پیشرفت خوبی داشته‌اند و حدود نیمی از پروژه ساختشان به انتها رسیده است.

مدرسه دو کلاسه روستای نیرژ ثلاث باباجانی با پیشرفت حدود ۳۵ درصد و مدرسه دو کلاسه روستای دشت لیل با پیشرفت حدود ۲۵ درصد در حال طی شدن فرآیند ساخت هستند.

در آخر باید اشاره داشت براساس اطلاعات منتشر شده مدرسه دو کلاسه روستای شلین گیلانغرب به صورت پیش ساخته بتنی در کارخانه گارنیت واقع در تهران در حال ساخت بوده و براساس وعده مسوولان همراه اول همزمان با شروع سال تحصیلی آماده بهره‌‌برداری خواهد بود.

با توجه به حجم بالای مدارس در دست ساخت در کرمانشاه و نیز با توجه به سرعت مناسب پیشبرد ساخت این مدارس می‌توان امیدوار بود که برای سال تحصیلی پیش رو تا حدودی مشکلات مناطق زلزله‌زده استان کرمانشان برطرف شود. البته طبیعی است که اقدامات یک اپراتور موبایلی و مشارکت‌های مردمی برای جبران ضررهای وارده به مناطق زلزله‌زده کافی نبوده و بازسازی کامل این مناطق تلاش همه‌جانبه دولت، شرکت‌های خصوصی و مردم را می‌طلبد.

جمع بندی

یکی از مشکلات کشور ما این است که اگرچه در زمان شروع اقدامات نوع دوستانه پروژهای زیادی برای ساخت تعریف می‌شوند و در ابتدای کار همه سازمان ها با مناطق بحران‌زده ابراز همدردی می‌کنند اما در ادامه به دلیل کندی روند پیشرفت کارها عملاً اقدام مثبتی که آغاز شده نیمه کاره رها می‌شود. اما در خصوص پروژه ساخت مدارس با مشارکت همراه اول اوضاع به این شکل نیست و با توجه به پیگیری مسوولان همراه اول و نیز با نظر وعکس‌های منتشر شده در خصوص پیشرفت پروژه‌های ساخت مدارس در کرمانشاه می‌توان به آینده این مدارس و افتتاح آنها در آینده نزدیک خوشبین بود.

نکته دیگری که نباید از نظر دور داشت اما این است که اقدام اپراتور اول در ساخت مدرسه برای مناطق محروم و زلزله‌زده می‌تواند به عنوان الگویی مناسب برای سایر اپراتورهای کشور در‌آید و آنها نیز با اختصاص بخشی از سود خود به این دست اقدامات خیرخواهانه گامی بلند جهت مرتفع کردن بخشی از مشکلات مناطق محروم و بحران زده کشور بردارند.

درباره نویسنده
Avatar
پریسا صحتی
دوره‌های نویسندگی را در مرکز رسانه‌های دیجیتال زیر نظر اساتید به نام این حوزه گذراندم و پس از آن به واسطه اشتیاق به نویسندگی به حوزه ارتباطات و خبرنگاری علاقمند شدم. اکنون کار خبرنگاری را در حوزه‌های مختلف از جمله بانکداری الکترونیکی و فناوری اطلاعات دنبال می‌کنم، خوشحال می‌شوم چنانچه تحلیل یا نکته‌ای در مورد مطالبی که توسط من منتشر می‌شود را، در بخش نظرات خوانندگان منتشر کنید.

ارسال یک نظر