در حال خواندن
کوچ ماینرهای ایرانی در راه است
0

کوچ ماینرهای ایرانی در راه است

نویسنده:  عبداله افتاده۱۳۹۸-۰۶-۰۴

منبع: هفته نامه بازار امروز

رامین جهان پیما – کارشناس ارشد پرداخت الکترونیک – به تازگی شبکه خبری الجزیره در گزارشی به تعارض نظرات میان ماینرهای ایرانی و مقامات دولتی کشورمان پرداخته است. الجزیره از سویی در گزارش خود به ادعای مقامات کشورمان در خصوص مصرف بالای برق که بیش از توان کشور بوده و ماینرها مسوول آن هستند پرداخته و از سویی دیگر از زبان ماینرها نوشته که با این قشر برخورد مناسبی صورت نگرفته است و به حقوقشان تعدی شده است.

با توجه به گرمای تابستان و افزایش مصرف برق به سبب حجم بالای استفاده از دستگاه‌های خنک­کننده در این تابستان و نیز همراه شدن با فعالیت ماینرها در کشورمان میزان مصرف برق به حدی رسید که تاکنون سابقه نداشته است و همین امر به ادعای مقامات وزارت نیرو باعث ایجاد قطعی­های مکرر برق در کشورمان شده است. مسوولان وزارت نیرو معتقدند که میزان مصرف برق توسط ماینرها دارد از توان تولیدی داخل پیشی می­گیرد، طبیعی است که بروز چنین وضعیتی می­تواند چالش­برانگیز باشد.

از سوی دیگر هفته گذشته جلسه­ای جهت آموزش بلاک­چین به خبرنگاران در وزارت ارتباطات برگزار شد که در این جلسه معاون وزیر ارتباطات خواستار اختصاص برق صنعتی به ماینرهای ایران شد و گفت می­باید به صنعت ماینینگ همچون سایر صنایع نگریسته شود.

در حال حاضر براساس اخبار منتشره در رسانه‌ها قرار است که برق ماینینگ در کشور با نرخ صادراتی محاسبه شود و همین امر زمزمه کوچ احتمالی ماینرهای ایرانی به کشورهای مناسب­تر برای ماینینگ را تقویت کرده است. برای بررسی هر چه بیشتر چالش­های صنعت ماینینگ در کشور و بررسی احتمال کوچ ماینرهای ایرانی به کشورهایی که قوانین راحتری در خصوص ماینینگ دارند در این گزارش با ما همراه باشید.

مشکل کمبود برق در تابستان امسال

در این تابستان ماینرهای ایرانی با ایجاد مزارع بسیار بزرگ در سراسر کشورمان و مجهز کردن این مزارع به سخت­افزار استخراج ارز دیجیتال اقدام به ماینینگ بیت­کوین و سایر ارزهای دیجیتال کردند.

ماینرها در زمان رمزگذاری به ازای اقدامی که انجام می­دهند یعنی تایید بلاک­ها، میزانی ارز دیجیتال پاداش می­گیرند. شاید در نگاه اول به نظر برسد که هیچ مشکلی وجود ندارد اما از آنجا که برق مسکونی و صنعتی ایران با نرخ یارانه­ای محاسبه شده و مشمول سوبسید شده لذا مصرف بالای برق توسط ماینرها برای دولتی­ها خصوصا وزارت نیرو پذیرفتنی نیست. همچنین انتشار اخباری در خصوص استفاده از برق گاوداری­ها، مدارس و سایر اماکنی که تعرفه محاسبه برق آنها بسیار پایین است باعث شده که جو نامناسبی در فضای خبری و رسانه­ای کشور در برخورد با ماینرها شکل بگیرد.

از سوی دیگر برخی از صاحب نظران معتقدند که در شرایطی که کشور صادرات برق دارد مطرح کردن ادعای کمبود برق توجیه مناسبی برای برخورد با ماینرهای داخلی نیست.

همچنین برخی مقامات داخلی از جمله در وزارت ارتباطات معتقدند می­بایست به ماینرها حتی برق صنعتی که ارزانتر است داده شود تا چرخ این صنت بهتر بچرخد.

حمایت سازمان فناوری اطلاعات از ماینرها

هفته گذشته نیز امیر ناظمی رییس سازمان فناوری اطلاعات که یکی از اصلی­ترین زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات است در جمع خبرنگاران با ذکر این که برخی دیگر از صنایع از جمله صنعت فولاد نیز همچون ماینینگ برق زیادی مصرف می­کنند خواستار رعایت عدالت و اختصاص برق صنعتی به ماینرها شد.

ناظمی با ذکر این که نباید با سیاست­های دوگانه با صنایع برخورد شود ضمن اعلام این که ماینینگ در کشور به عنوان یک صنعت شناخته شده اینطور استدلال کرد که بر همین اساس می­بایست با این صنعت نیز با دید حمایتی همچون سایر صنایع برخورد شود.

ناظمی با اشاره به اینکه صنعتی مثل فولاد میزان مصرف برق آن بسیار زیاد است اما نرخ برق آن صادراتی محاسبه نمی­شود گفت: اعتقاد دارم که میزان اشتغال ایجاد شده توسط صنعت ماینینگ بیشتر از صنعت فولاد است.

این مقام مسوول با ذکر اینکه فکر می­کند، ممکن است که پول­های شائبه­انگیز و با هدف پول­شویی وارد صنعت ارزهای رمزنگاری شود مدعی شد به همین علت به دلیل اعتقادات شخصی، شخصاً تمایلی برای ورود به این صنعت ندارد اما وقتی در صندلی سیاست­گذار نشسته است موظف است که از حقوق فعالان صنعت ماینینگ و ارزهای دیجیتال در کشور حمایت کند.

نظر متفاوت وزارت نیرو

آنطور که منابع خبری مستقل تحلیل کرده­اند ایران سالانه میلیاردها دلار صرف یارانه انرژی می­کند که بخشی از آن نیز مربوط به الکتریسیته است.

به استثنای تابستان، هنگامی که فشار بر روی شبکه وجود دارد، این امر باعث افزایش قیمت برق می‌شود، براساس برآوردهای موجود معمولاً قدرت درجه صنعتی در حدود ۰٫ ۰۱ دلار در هر کیلووات ساعت هزینه دارد و می‌تواند به حداقل ۰٫ ۰۰۶ دلار هزینه برسد که قیمت آن رابطه مستقیم با وضعیت شبکه و میزان فشار روی آن دارد.

چندی پیش، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق دولتی توانیر ایران گفت عامل افزایش هفت درصدی مصرف برق در مقطعی، سخت­افزارهای استخراج ارز دیجیتالی بوده­اند که به صورت شبانه­روزی در حال کار کردن هستند.

پیش از این، مدیرعامل توانیر “محمدحسن متوسلی زاده”، نامه‌ای “فوری” به شرکت‌های توزیع نیروی برق استان ارسال کرد و از آنها خواسته بود تا مزارع معدن را شناسایی و قطع برق را تا زمان اجرای مقررات دولت انجام دهند.

از سوی دیگر اما رییس انجمن بلاک چین ایران می­گو­ید که ماینرها در ساعات اوج مصرف و در تابستان دستگاه‌های ماینینگ خود را خاموش می­کنند تا به شبکه فشار وارد نشده و برق مردم قطع نشود.

احتمال مهاجرت ماینرهای ایرانی

براساس قانون جدید قرار است که برق ماینرهای ایرانی به شکل صادراتی محاسبه شود و علاوه بر آن از آنها مالیات نیز گرفته شود. در صورت عدم دریافت مجوز و ماینینگ پنهانی نیز طبیعتاً با ماینرها برخورد قانونی می­شود.

در چنین شرایطی ماینینگ در ایران به احتمال زیاد از انتفاع خارج می­شود و شاید بسیاری ترجیح دهند به کشورهایی مثل قزاقستان که نرخ برق پایینتر و قوانین راحتتری دارند کوچ کنند و تجارت خود را آنجا پی بگیرند.

یک ماینر ۳۶ ساله ایرانی به نام بابک نظری که از سال ۲۰۱۳ در صنعت ماینینگ مشغول است در مصاحبه با الجزیره گفته که ممکن است در صورت نامساعد شدن شرایط تجیزات استخراج خود را بفروشد و زمانی دوباره به صنعت ماینینگ برگردد که شرایط این صنعت مناسبتر و فضا فراهم­تر شود.

در کشوری که با تحریم­های همه­جانبه آمریکا مواجه است و کمبود اشتغال و رکود دو چالش اساسی آن هستند به نظر می­رسد خروج جمعیت بسیار زیاد ماینرها از چرخه اشتغال موجب شود که بر چالش­های موجود افزوده شود.

از سوی دیگر مطالعه‌ای که سال گذشته توسط دو کارشناس انرژی ایران منتشر شد، نشان داد که استخراج یک بیت کوین در ایران برابر است با تولید ۱۰۷ بشکه نفت یا ۱۵۰۰۰ متر مکعب گاز طبیعی هزینه دارد لذا به نظر می­رسد برای تأمین منافع ملی می­بایست راه حل میانه­ای در نظر گرفته شود تا هم ماینرهای ایرانی متضرر نشوند و هم هزینه زیادی به کشور برای سرپا نگه داشتن صنعت ماینینگ تحمیل نشود.

 

درباره نویسنده
عبداله افتاده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر