در حال خواندن
صدای ۲ زلزله دیگر در مریخ ثبت شد
0

صدای ۲ زلزله دیگر در مریخ ثبت شد

نویسنده:  عبداله افتاده1398-07-10

ناسا دو نمونه جدید صوتی از زلزله در مریخ را منتشر کرده است. این زلزله ها توسط لندر اینسایت ثبت شده اند.
نود فناوری به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گیزمودو، لندر اینسایت پس از فرود روی مریخ با استفاده از یک ابزار زلزله سنج به نام SEIS سعی کرد زلزله ها در این سیاره را رصد کند.

این کاوشگر آوریل  سال گذشته نخستین زلزله احتمالی در مریخ را ثبت کرد. پس از آن آزمایشات نشان داد از میان ۱۰۰ سیگنال ارتعاشی حداقل ۲۱ مورد زلزله هستند.

اکنون ناسا دو نمونه از  زلزله ها را در مریخ  منتشر کرده است.  این زلزله ها در روزهای ١٧٣ و ٢٣۵ مریخ ثبت شده اند. ارتعاشات به طور مستقیم قابل شنیدن نیستند.

زیرا فرکانس این ارتعاشات پایین تر از شنوایی انسان است. در همین راستا اطلاعات ارتعاشی پردازش  شده اند تا افراد بتوانند آنها را بشنوند.

سیگنال های ارتعاشی اصلی بسیار مبهم  و مرموز بوده اند و هنوز مشخص نیست دلیل این زلزله ها در مریخ چیست. اما زلزله های جدیدی که ثبت شده اند بیشتر شبیه تصور دانشمندان از زلزله در مریخ هستند و فرکانس پایین تری دارند.

دانشمندان سعی کردند این زلزله ها را از منابع دیگر ارتعاش مانند باد و حتی حرکات کاوشگر نیز متمایز کنند.

ناسا در این کاوشگر ابزارهایی مخصوص مطالعه زیر پوسته سیاره طراحی کرده است. مریخ برخلاف زمین صفحه های تکتونیک ندارد اما فرایند های سیاره ای مختلفی به ارتعاشات داخلی در آن منجر می شوند.  شهاب سنگ ها، گرانش قمر سیارات دیگر  یا فعالیت های آتشفشانی از دلایل احتمالی زلزله در مریخ به حساب می آیند.

درباره نویسنده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر