در حال خواندن
با این قرص خاطرات بد را فراموش کنید
0

با این قرص خاطرات بد را فراموش کنید

نویسنده:  عبداله افتاده1398-08-11

محققان قرص ارزان قیمت «پروپرانولول» را روی ۶۰ فردی که قلبشان شکسته بود آزمایش کردند تا به این وسیله خاطره بد را فراموش کنند.
نود فناوری به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، دانشمندان قرصی را آزمایش کرده اند که به فرد کمک می کند خاطرات بد را فراموش کنند. آنها این قرص را روی ۶۰ فردی آزمایش کردند که قلبشان شکسته بود.

تحقیق دستکاری حافظه به رهبری آلن برونت در دانشگاه مک گیل کانادا انجام شده و هدف آن ایجاد روشی نوآورانه برای از بین بردن خاطرات بد است.

همه ۶۰ نفری که در این آزمایش شرکت کردند، احساسات یکسانی داشتند. زوج های این افراد به آنها خیانت کرده بودند و آنها می خواستند این خاطره را فراموش کنند. در این پژوهش با کمک داروی  ارزان قیمت «پروپرانولول» افراد مجبور شدند جزئیات جدایی خود را که قبلا نوشته بودند، بخوانند و سپس از آنها خواسته شد تا به سوالاتی شخصی درباره احساساتشان پاسخ دهند.

داروی«پروپرانولول»برای کنترل فشار خون استفاده می شود.

هنگامیکه افراد تحت تاثیر قرص«پروپرانولول» قرار داشتند، از آنها خواسته شد ۴ و ۶ بار این عمل را انجام دهند و هدف از این اقدام فعال سازی دوباره خاطره برای کاهش قدرت آن بود. در این روش برای کاهش قدرت خاطره، تغییرات سیناپسی که خاطره را در ذهن فرد تثبیت می کردند، مسدود شدند.

برونت معتقد است «پروپرانولول» احساسات ناراحت کننده مرتبط با یک خاطره را از بین می برد و می توان پس از رویدادی ناراحت کننده آن را مصرف کرد.

این آزمایش انجام شده اما نتایج آن باید منتشر و محققان دیگر باید آن را بررسی کنند. با این وجود برونت در این باره می گوید: شرکت کنندگان در تحقیق باور نمی کردند در چنین مدت کوتاهی  خاطره ناخوشایند را فراموش کنند. آنها به ما گفتند که توانستند این خاطره را پشت سر بگذارند و دیگر نسبت به آن رابطه یا زوج خود وسواس نداشتند.

البته برونت ادعا می کند به دلایل اخلاقی تمایلی به پاک کردن حافظه افراد ندارد.

درباره نویسنده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر