در حال خواندن
مدیرعامل بنیاد ققنوس مطرح کرد:الزام به برون‌سپاري مسووليت بانك‌ها با تحقق تحول ديجيتال
0

مدیرعامل بنیاد ققنوس مطرح کرد:الزام به برون‌سپاري مسووليت بانك‌ها با تحقق تحول ديجيتال

نویسنده:  مهدی مقدم1398-08-22

سید ولی‌الله فاطمی اردکانی، مدیرعامل بنیاد ققنوس در نخستین سمپوزيوم بانكداري نوين در خصوص نقش تحول دیجیتال در مدل کسب‌و‌کار بانک‌ها صحبت کرد و گفت: اگر من به عنوان یک مدیر در نظام بانکی کشور بپذیرم که می‌بایست تحول را در سازمانم اجرایی کنم باید دید این تحولي كه از آن صحبت می‌شود چه تاثیری بر بانك دارد، مدل آن بر چه اساسی است و از کجا بايد براي اجراي مدل، كار خود را شروع کنم؛ یعنی چگونه باید از وضعیت موجود شروع کرده و بتوانيم خود را در یک مسیر تحول و نوآوری قرار دهيم.

مدیرعامل بنیاد ققنوس ادامه داد: قبل از اینکه به موضوع تحول بانکی برسیم می‌بایست آینده دیجیتالی را که همه در خصوص آن نوید داده یا برخي آن را نهی كرده‌اند، تعریف کنيم تا ببینیم این آینده دیجیتالی که قرار است همه چیز را متحول کند دقیقا چیست. اولین نکته در این خصوص بحث ارتقای سیستم‌های دیجیتالی است یعنی آینده‌ای که تصویری از آن برای ما تعریف شده و بر اين مبنا قرار است زیست‌بوم‌های دیجیتال ایجاد شود. در آینده سیستم‌های موجود ارتقا پیدا می‌کند و تمام فعالیت‌های کسب‌و‌کاری و تعاملی ما در این فضاهای ارتقا‌یافته دنبال می‌شود و در نتيجه جهان بیش از حد متصلی را در پیش خواهیم داشت. بايد توجه داشته باشید که اگر ۱۰ سال پیش کسی به ما می‌گفت روی یک گوشی موبایل جی‌اس‌ام خواهد توانست به صورت زنده اطلاعات همه ما را داشته باشد باورش برایمان سخت بود.

وي افزود: اگر این‌طور فرض کنیم که قرار است Hyper connected (بیش از حد متصلی) روی دهد متوجه می‌شویم که نقش و مسوولیت انسان رفته‌رفته کم می‌شود؛ در چنین فضایی زیست‌بوم‌های دیجیتال قطعا جایگاهی جدی خواهند داشت و بسیاری از پلتفرم‌ها و کسب‌و‌کارهای امروزی را دچار تغییر می‌کنند. پس می‌توان این‌طور گفت که استفاده از داده یکی از بخش‌های اصلی کسب‌و‌کارهای آینده است و هر کسب‌وکار و بیزینس‌مدلي که بر این اساس خود را طراحی نكند قطعا نمی‌تواند در آينده سهم خود را از بازار کسب کند. همه ما این را شنیده‌ایم که به کمک هوش مصنوعی و دیتا می‌توانیم از تهدیدهای امنیتی پیشی بگیریم؛ آنچه که هنوز به واقع محقق نشده است. ما در حال حاضر در بسیاری موارد سعی می‌کنیم رگولیشن و تنظیم مقررات را تحمل کنیم اما قرار است در آینده در فضای کسب‌وکاری تولید ارزش کرده و درآمد پیدا کنیم، لذا عملا در یک فضای ژئو‌پلتیکال درخصوص ایده‌آل‌های رگولاتورها صحبت می‌شود و شرايط مثل امروز نخواهد بود، اين در حالي است كه در حال حاضر شايد در خیلی موارد سعي داشته باشيم از رگوليشن فرار کنیم.

فاطمي‌اردكاني در ادامه افزود: عنصر اصلی که هنوز خیلی از ما با آن فاصله داریم آن است که عناصر انسانی به مراتب کمتر می‌شود و باز هم در مدل‌های کسب‌و‌کاری و تولید ارزش‌ها این موضوع خود را نشان می‌دهد. عناصر انسانی می‌بایست شناسایی شوند و در کسب‌و‌کارها تصمیم‌گیرنده اصلی باشند. به نظر من در چنین شرایطی بايد هر کسی از جمله نظام بانکی سعی کنند که برای خود تصویر واقعی خودش را پیدا کنند و برنامه‌ریزی‌های لازم را براي خود انجام دهند.

وی گفت: طبیعتا هر سازمانی بایدها و نبایدها و استراتژی‌های خود را دارد اما نکته مهم آن است که اگر بخواهیم به تحول دیجیتال نگاه کنیم مي‌بايست از سطح استراتژی شروع کنیم. من قصد دارم نشان دهم که مدل کسب‌و‌کار ما در نتیجه یک استراتژی باید چگونه باشد و برای تولید ارزش چگونه بايد برنامه‌ریزی کنیم. نكته ديگر اینکه اگر براي مدل کسب‌و‌کار برنامه‌ریزی نکنیم قاعدتا استراتژی‌مان در سازمان خیلی جاری و ساری نمی‌شود.

مدیرعامل بنیاد ققنوس خاطرنشان كرد: امروزه در مدل‌های جاری‌مان، بهره‌وری را در نتیجه ارتباط مناسب بین فرایندهای داخل سازمان و فناوری و سایر مباحث داخل سازمان به انجام مي‌رسانيم اما در نتیجه تحول دیجیتال اين فرايند دچار تغییراتی می‌شود و در نتيجه بايد برآورد كنيم كه بهتر است با چه رویکردی در آینده برای تولید ارزش اقدام كنيم. مدل‌های گوناگونی برای طراحی مدل‌های کسب‌و‌کار استفاده می‌شود که به نحوی عملکرد، بهینه‌سازی و کانال را شامل می‌شوند. اما اگر بخواهید مدل کسب‌و‌کاری برای سازمان داشته باشید بحث خلق ارزش، بحث ارايه ارزش یا توزیع و بحث کسب ارزش را می‌توان برای آن متصور بود، ما به این نتیجه رسیدیم که اغلب مدل‌هایی که «بیزینس‌مدل» را از استراتژی گرفته و آماده و طراحی می‌کنند مي‌تواند در این سه رکن گنجانده شده و تقسیم شوند.

وي افزود: در حال حاضر ما می‌توانیم براي انجام فرايند توزیع در سازمان از توانمندی‌های خارجی استفاده کنیم یعنی خود تبدیل به یک تولید‌کننده شویم و از کانال‌های بیرون برای توزیع استفاده کنیم. درواقع تحول دیجیتال آنقدر ارتباط را قوی کرده است كه لازم نیست حتما من به عنوان بانک هم محصولات خود را طراحی کنم و هم خود شبکه توزیع داشته باشم؛ بلکه به کمک شرکت‌های فین‌تک و شرکت‌های حرفه‌ای حوزه کسب‌و‌کارهای دیجیتالی یا مارکتینگ دیجیتال می‌توان بازاریابی بهتری انجام داد. پس بانک می‌تواند به جای اينكه هم تولید‌کننده و هم توزیع‌کننده باشد صرفا کار تولیدي انجام دهد و در مبحث توزيع از شبکه بیرونی استفاده کند. همچنين بانك می‌تواند تولید خود را برون‌سپاری کند و خود صرفا تبدیل به یک شبکه توزیع و خدمات شود.

فاطمي‌اردكاني ادامه داد: حالت دیگر اما این است که سازمان ما صرفا نقش یک رهبر ارکستر را بازی کند و نقش تولید‌کننده و توزیع‌کننده نداشته باشد، بلکه صرفا نقش یک اتصال‌دهنده را در بازار ایفا ‌کند. در اینجا سازمان کیفیت، استاندارد و مسايلی از این دست را مورد نظارت قرار مي‌دهد. به نظر من اگر قرار باشد تحولي در بانك يا سازمان ما روي دهد در ابتدا باید تصمیم بگیریم و ببینیم استراتژی‌مان چيست و براساس آن چه کارهایی را بايد انجام داده و یا انجام ندهیم. یعنی باید حوزه بانک خود را اعم از تجاری یا حوزه دیگر مشخص کرده و ببینیم که می‌خواهیم چه کنیم. ممكن است كه ما نتوانیم بهترین تولید‌کننده باشیم اما بتوانیم نقش خوبی را در توزیع داشته باشیم و اگر بهترین تولید‌کننده هستیم ممکن است که نتوانیم در عين حال بهترین توزیع‌کننده نیز باشیم پس شايد بهتر باشد که این خدمت را از خارج از سازمان دریافت کنیم.

برای مثال اگر بانک ملی را در نظر بگیریم سرمایه اصلی اين بانك تعداد زیاد شعبه‌هاي آن است و مطمئنا ۳۳۰۰ شعبه این بانک لااقل با ۱۰ میلیون نفر ارتباط دارند. آیا اگر قدرت ارتباطی را از بانک ملی بگیرید می‌تواند در سایر بخش‌ها قدرتمند عمل کند؟ لذا نمی‌بایست الزاما بانک ملی را به سمتی ببریم که خودش بخواهد این کار را انجام دهد، اینجاست که بحث تحول شروع می‌شود. یعنی تحول به ما کمک می‌کند که به صورت تخصصی بهترین‌ها را داشته باشیم و طبیعتا بهترین‌ها همگي در سازمان ما وجود ندارد.

فاطمي‌اردكاني تاكيد كرد: بر اساس تحول دیجیتال ممکن است ما در آینده بانک‌هایی داشته باشیم كه الزاما «core» نداشته باشند. همچنین سرویس‌هایی که در سازمان داریم می‌تواند توسط کمپانی‌های مختلف تولید و ارايه شده باشد. يك چنين سازماندهي می‌تواند در آينده رویکرد جالبی در حوزه بیزینس‌مدل ايجاد كند و بر توسعه تکنولوژی در جهان اثر جدی بگذارد. در حال حاضر اما بانک‌های ما سعي دارند روی پلتفرم‌های قدیمی‌شان یک سری رویکردهای یکپارچه‌سازی را داشته باشند. اين درحالي است كه اگر بخواهیم منتظر تغییرات عمیق در سیستم‌های‌مان باشیم و اگر کسب‌و‌کار بخواهد منتظر تغییرات فناوری باشد معلوم نیست که در آینده جایگاه بازار خود را بتواند حفظ کند. امروز دیگر نوشتن یک برنامه «Saving account» برای یک سیستم بانکي هنر بزرگی محسوب نمی‌شود و شرایط دارد به گونه‌ای رقم می‌خورد که اغلب سرویس‌های استانداردي وجود خواهد داشت و در نتیجه به‌کارگیری آن سرویس‌ها و تولید ارزش از این سرویس‌ها هنر کسب‌و‌کار شمرده می‌شود.

مدیرعامل بنیاد ققنوس افزود: در دنیای آینده با توجه به حجم بالای اطلاعات، مشتری ما دیگر نمی‌پذیرد که برای دريافت اعتبار یک میلیاردي، ۲ میلیارد وثیقه بگذارد. وثیقه موضوعی است که می‌بایست نظام بانکی ما کم‌کم خودش را از آن جدا کند تا تغییراتي در مدل کسب‌و‌کار ما روی دهد. اگر بانك بخواهد تمام چرخه را از تولید تا توزیع خود راسا انجام دهد قطعا نمی‌تواند تمام اطلاعات لازم را داشته باشد و کار را به‌طور صحیح و کامل به انجام رساند.

وی در جمع‌بندی اظهارات خود گفت: استراتژی open API خيلي خوب است به شرط آنکه بتوانيم صد در صد اطلاعات را در اختیار بگیریم و بتوانيم تصمیم‌گیرنده باشيم و به مشتری از طریق کانال‌های تخصصی پیشنهادات بهتر ارايه دهيم. در حقیقت باید گفت که تمام زیست‌بوم می‌بایست توسط بانک مدیریت شود و بانك در تمام فرايندها نقش داشته باشد و بتواند ارزش اصلی زیست‌بوم که دیتاست را برای خود ماندگار کند.

درباره نویسنده
مهدی مقدم

ارسال یک نظر