در حال خواندن
نقص قانون برای برخورد با فروشندگان فیلترشکن
0

نقص قانون برای برخورد با فروشندگان فیلترشکن

نویسنده:  عبداله افتاده2019-11-18

هفته گذشته ورود دستگاه قضا به موضوع فروش VPNها مطرح شد و بسیاری از رسانه‌ها به نقل از سخنگوی دستگاه قضا از ورود قوه قضاییه به موضوع فروش وی پی‌ان‌ها خبر دادند. اين مقام مسوول در اظهار نظري اعلام كرد: فضای مجازی کشور نیازمند مدیریت است و نباید اجازه داد این فضا به محلي برای (جولان)افراد سودجو و حرفه ای که اموال و دارایی‌های مردم را مورد هدف قرار می‌دهند، تبدیل شود.

از ديگر اخبار مهم حوزه ICT كشور در هفته گذشته مي‌توان به برگزاري صد رزمايش سايبري در كشور طي يك سال، ممانعت حراست مجلس از راه‌اندازی سامانه ثبت اموال نمایندگان و تلاش رايتل براي رسيدن به نقطه سر به سر مالي اشاره كرد.

ورود دستگاه قضا به موضوع فروش VPNها

هفته قبل سخنگوی دستگاه قضا از ورود قوه قضاییه به موضوع فروش وی پی‌ان‌ها خبرداد.

غلامحسین اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگاري در رابطه با فروش VPNها از سوی برخی افراد و نهادها و موضوع دور زدن قانون و نادیده گرفتن قوانین کشور و همچنین بحث پول‌های کثیف حاصل از این اقدام، گفت: فضای مجازی کشور نیازمند مدیریت است و نباید اجازه داد این فضا برای افراد سودجو و حرفه‌ای که اموال و دارایی‌های مردم را مورد هدف قرار می‌دهند،(به مامني مناسب) تبدیل شود.

وی افزود: مدیریت فضای مجازی عزم ملی مي‌خواهد؛ سال‌ها است که وعده دادند برای مدیریت فضای مجازی شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی می‌شود که هنوز به سرانجام نرسیده، البته گام‌هايی برداشته شده است.

اسماعیلی ادامه داد: در این فضا برخی اقداماتی جهت فیلترینگ انجام می‌دهند، بايد با اعمال خلاف قانون در اين حوزه برخورد شود و موضوع فروش وی‌پی‌ان‌ها هم مستثنا نيست.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد:هر کجا كه فروشندگان وي‌پي‌ان شناسایی شوند قوه قضاییه با آنها برخورد می‌کند. البته قانون ما در این رابطه ناقص است و يكي از خواسته‌های ما این است كه مجلس به این موضوع ورود کند.

در همين‌راستا همچنين هفته قبل فتاحی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: عده‌ای به‌دنبال مسدودسازی تمام vpn‌ها در کشور هستند، اما آنچه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همواره به آن تأکید داشته این است که نمی‌توان بدون درنظر گرفتن نیازهای قانونی و منطقی این خواسته را عملیاتی کرد.

معاون وزیر ارتباطات در توضيح صحبت‌هاي خود گفت: مسدودسازی یک‌شبه برای تمام کاربران که نیاز قانونی دارند امکان‌پذیر نیست؛ چراكه افراد و کاربرانی در جامعه وجود دارند که بر اساس مقتضیات شغلی خود باید دسترسی‌هایی به سایت‌های فیلتر شده داشته باشند و نمی‌توان آنها را با مسدودسازی vpn‌ها از آنچه به آن نیاز دارند، محروم کرد.

وی در ادامه گفت: اگر تمام vpnها مسدود شود پس استادان و دانشجویان دانشگاه‌ها که باید به اطلاعات علمی در جهان که ما را تحریم کرده‌اند دسترسی داشته باشند چه می‌شوند؟ از سوی دیگر تجار ما در شرایط کنونی که برای مدیریت امور اقتصادی و بانکی نیاز به vpn دارند عملا امکان فعالیت نخواهند داشت. با این اقدام علاوه بر این که دنیا ما را تحریم کرده است خود نیز خودتحریمی برای آنها اعمال خواهیم کرد. بسیاری از نیازهای مردم اکنون در اینترنت می‌گذرد و نمی‌توان برای همه یک قانون کلی را اعمال کرد، چرا که کوچکترین اختلال به زندگی عادی مردم ضربه می‌زند.

فتاحی در ادامه افزود: کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در قبال این مقاومت وزارت ارتباطات طرح vpn قانونی را مطرح کرده و می‌خواهند از این طریق مشکلات دسترسی اقشار مختلف جامعه را حل کنند که البته این طرح یکبار در سال ۱۳۹۱ به علت عدم رعایت مقدمات شکست خورده است. باید ابتدا مشکلات مربوط به مسدودسازی vpnها را رفع کرد و با فراهم کردن پیش‌نیازها تصمیم‌گیری مسدودسازی را انجام دهند.

فتاحی افزود: دادستانی کل کشور و کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام کرده است که ما می‌توانیم خواسته‌های قانونی را حل کنیم. آنها اعلام کرده‌اند ما حاضر به انجام دسته‌بندی‌ها برای ارايه vpn هستیم تا کسب و کار‌ها، استادان و دانشگاهیان، خبرنگاران، فعالان اقتصادی و… دچار اختلال نشوند.

معاون وزير ارتباطات تاكيد كرد: طرح مسدودسازی تمام vpn‌ها زمانی می‌تواند قابلیت اجرایی داشته باشد که ابتدا مشکلات رفع شود و بعد پیش‌نیازها و دسترسی‌ها رعایت و تامین شود. وي البته هيچ توضيحي در خصوص مافياي فروش فيلترشكن كه پيش از اين از سوي دولتي‌ها مطرح شده بود نداد تا به اين ترتيب شاهد نوعي سياست دوگانه دولت در حوزه فيلترشكن‌ها باشيم.

برگزاري صد رزمايش سايبري در يك سال گذشته

هفته قبل جانشین قرارگاه سایبری کشور گفت: از سال گذشته تاکنون بیش از یکصد رزمایش سایبری در زیرساخت‌های حساس و حیاتی سطح کشور برگزار شده که این رقم قابل توجهی است.

سردار فرجی‌پور در همایش تخصصی پدافند سایبری خراسان شمالی اظهار داشت: هدف از برگزاری رزمایش‌ها این است تا نقاط آسیب خود را شناسایی کنیم که سال گذشته به دستور ريیس‌جمهور رزمایش قطع اینترنت برگزار شد و درسال جاری رزمایش هک، اختلال، نفوذ و تخریب اجرا شد که در نوع خود از سخت‌ترین رزمایش‌هاست.

وی از رونمایی تولید مجموعه شبیه‌سازی تهدیدات سایبری توسط یکی از دانشگاه‌های کشور در هفته جاری خبر داد و افزود: در حال حاضر مشکل عمده ما در بحث تهدیدات سایبری نبود فرهنگ امنیت است زیرا اکثر مدیران و متخصصان بیشتر به فکر بهره‌برداری هستند نه بهره‌برداری امن و مطمئن. لذا با توجه به وجود حملات سایبری متعدد باید در برنامه‌ریزی و طرح‌های خود اولویت‌بندی داشته باشیم و اولویت اصلی ما باید تهدیداتی باشد که موجب چالش‌های بزرگ خواهد شد.

سردار فرجی‌پور تصریح کرد: از سال گذشته که تهدیدات لفظی آمریکا علیه ایران آغاز شد مرکز ملی فضای مجازی در جلسه‌ای از سوی سازمان پدافند غیرعامل کشور از نزدیک شدن تهدیدات سایبری خبر داد که خوشبختانه با تشکیل ستاد، تحولات چشمگیری به وجود آمده است و تمام دستگاه‌های مسوول توجیه شده‌اند و تقسیم کار هم شده است.

حراست مجلس مانع راه‌اندازی سامانه ثبت اموال نمایندگان

هفته گذشته يك عضو هیات‌ ريیسه مجلس گفت: حراست مجلس به بهانه ناکافی بودن رایانه‌های ارايه شده از سوی معاونت فناوری قوه قضاییه مانع از راه‌اندازی سامانه ثبت اموال مسوولان در پارلمان شده است.

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات ريیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به دلیل عدم راه‌اندازی سامانه ثبت اموال و دارایی مسوولان و خانواده‌هایشان که قرار بود از آغاز به کار کند، اظهار داشت: حراست مجلس به بهانه ناکافی بودن رایانه‌های ارايه شده از سوی معاونت فناوری قوه قضاییه مانع از راه‌اندازی سامانه مذکور شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: حراست مجلس در حالی مانع از راه‌اندازی سامانه ثبت اموال و دارایی مسوولان و خانواده‌هایشان شده است که به بنده اطلاع دادند ۱۲ سیستم از سوی قوه قضاییه در اختیار ستاد ثبت‌نام قرار داده شده است.

تلاش رايتل براي رسيدن به نقطه سر به سر مالي

هفته قبل سرپرست مدیریت‌عامل رایتل با بیان اینکه یک بنگاه اقتصادی باید سودآور باشد، تصریح کرد: مشترکان، کارکنان، سهام‌داران و شرکای تجاری رایتل بازوان قدرتمند ما هستند که با تکیه بر اعتماد آنها و با برنامه‌ریزی هدفمند هفتگی و ماهانه و البته با مدیریت هزینه و نظم مالی، سعی می‌کنیم تا پایان امسال رایتل را به نقطه سربه‌سر مالی برسانیم.

وی با بیان اینکه توسعه درآمدها، ارتقای خدمات و هم‌افزایی با سایر اجزای سازمان تامین اجتماعی در دستور کار است، گفت: اصلاح صورت‌های مالی و ساختار مالی شرکت پس از هماهنگی با شستا نهایی می‌شود.

رضاخواه از تمرکز بر کیفیت شبکه خبر داد و افزود: با تقویت سایت‌ها و تمرکز بر پوشش‌دهی مناسب و ارتقای تجربه مشتریان درآمد جدید ایجاد می‌کنیم. ضمن آنکه همه برنامه‌های بازاریابی و تبلیغاتی را نیز با محوریت برنامه‌ها و تصمیمات فنی پیش خواهیم برد و کمپین‌های متنوع، متناسب با نیاز مخاطبان و ارايه سرویس‌های جدید طراحی خواهیم کرد.

وي ضمن تاکید بر تمرکز فعالیت‌های فنی، گفت: با فاصله گرفتن از مسايل حاشیه‌ای در رایتل به سمت سودآور شدن این اپراتور به عنوان یکی از اپراتورهایی که می‌تواند به بهره‌وری و خلق ارزش در کشور کمک کند، حرکت می‌کنیم.

رضاخواه با اشاره به سختی توسعه فعالیت‌ها در زمان تحریم، گفت: سخت‌تر از این دوره تحریم را در همکاری‌های بین‌المللی در گذشته پشت سر گذاشته‌ام و تحریم‌های پیچیده ایران را از سر گذراندیم و معتقدم با برنامه‌ریزی درست به رشد درآمدی لازم برای ورود به محدوده سودآوری دست می‌یابیم و سال آینده را با افزایش درآمد و رضایتمندی مشتری پیش خواهیم برد.

درباره نویسنده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر