در حال خواندن
پرداخت مبتنی بر کدهای QR توسط پرداخت الکترونیک سداد عملیاتی شد
0

پرداخت مبتنی بر کدهای QR توسط پرداخت الکترونیک سداد عملیاتی شد

نویسنده:  عبداله افتاده1398-08-13

امکان پرداخت مبتنی بر QR کد روی کارت‌خوان‌های شرکت پرداخت الکترونیک سداد (بانک ملی)در حال عملیاتی سازی است و با استفاده از اپلیکیشن ایوا و کدهای دوبعدی قابلیت پرداخت بدون حضور کارت امکان‌پذیر شده است.

نود فناوری – پرداخت مبتنی بر کدهای QR در حدود یک سال و نیم گذشته و در نمایشگاه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت از سوی شرکت پرداخت الکترونیک سداد ارائه شد و هم‌اکنون حدود هشت ماه است که این قابلیت پرداخت به‌صورت آزمایشی در این شرکت در مرحله عملیاتی سازی است و توانسته بخشی از تراکنش‌ها را به خود اختصاص دهد که با فرهنگ سازی امید می‌رود تا حجم این تراکنش‌ها افزایش یابد.

بر اساس این گزارش، در مدت‌زمانی که قابلیت پرداخت با کدهای دوبعدی به‌صورت آزمایشی به مشتریان در شرکت پرداخت الکترونیک سداد ارائه می‌شده است مشکلات و نواقص این راهکار پرداخت رفع شده و در حال حاضر این شیوه از پرداخت به‌عنوان یک شیوه نوین از پرداخت در این شرکت عملیاتی شده است. ازاین‌رو مشتریان شرکت پرداخت الکترونیک سداد با استفاده از یک بارکد دوبعدی و اپلیکیشن ایوا می‌توانند بدون حضور کارت عملیات پرداخت را تنها با واردکردن اطلاعات کارت‌بانکی یا شارژ موجود در داخل کیف پول خود انجام دهند و رسید نیز قابل‌چاپ یا ارسال از طریق پیام کوتاه است.

افزون بر این، پذیرندگان شرکت سداد برای برخورداری از دستگاه کارت‌خوان باقابلیت کدهای QR باید درخواست خود را به این شرکت ارسال کنند تا این روش پرداخت در کنار روش‌های دیگر پرداخت باکارت برای آن‌ها فعال شود؛ از سویی دیگر پذیرنده در زمان انجام عملیات پرداخت می‌تواند کد QR دستگاه را پرینت گرفته و با اسکن آن در اپلیکیشن ایوا مبلغ قابل پرداخت را وارد کند یا این‌که در هنگام عملیات خرید پذیرنده مبلغ را وارد کرده و در لحظه یک QR کد با اطلاعات موردنظر تولید می‌شود که مشتری با اسکن آن در نرم‌افزار ایوا و سپس واردکردن اطلاعات کارت‌بانکی عملیات پرداخت را انجام خواهد داد.

نکته مهم در این میان فرهنگ‌سازی و موردتوجه قرار گرفتن این شیوه از پرداخت از سوی شهروندان است و به نظر می‌رسد این راهکار می‌تواند خدمات خوبی را به شهروندان با افزایش ضریب نفوذ اپلیکیشن ایوا ارائه دهد و فرآیند عملیات پرداخت برای مشتریان این شرکت را درزمانی که کارت‌بانکی خود را به همراه ندارند تسهیل کند؛ از سویی دیگر پذیرندگان می‌توانند تراکنش‌های خرد را با این روش انجام دهند.

رشد تراکنش‌های موبایلی و اینترنتی در طول ماه‌های اخیر و توسعه راهکارهای پرداخت مبتنی بر کدهای QR از مواردی است که مورد استقبال شرکت‌های پرداخت قرارگرفته و در طول ماه‌های اخیر نیز رشد داشته داشت و شرکت پرداخت الکترونیک سداد هم با توجه به این مهم در این مسیر در حال حرکت است و به‌احتمال بسیار زیاد با تغییر نظام کارمزدی، بخش قابل توجهی از تراکنش‌ها به ابزارهای موبایلی منتقل شود که این تراکنش‌ها در مدل کارمزدی جدید هزینه پایین‌تری به دنبال خواهند داشت و بار هزینه شبکه بانکی را کاهش خواهند داد.

درباره نویسنده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر