در حال خواندن
میزبانی همراه اول از مشترکان ایرانسل و رایتل
0

این روزها عبارت رومینگ ملی را زیاد دیدیم و شنیدیم، اما تعریف دقیق و مشخصی از آن ارائه نشده است. رومینگ ملی عبارت است از استفاده مشترکان یک اپراتور از امکانات مخابراتی اپراتور دیگر در نواحی تحت پوشش. به زبان ساده تر وقتی شما دارای یک سیم کارت از هر اپراتوری باشید و در منطقه ای که آن اپراتور آنتن ندارد می توانید به صورت مهمان از آنتن اپراتورهای بزرگتر استفاده کنید.
با این تعریف شاید این سوال برای شما پیش بیاید که این اقدام فقط به نفع اپراتور ضعیف است که دقیقا فکر درستی است.
در هر حال اجرای رومینگ ملی با این هدف که درصورت نبود آنتن یک اپراتور در منطقه‌ای، بتوان از آنتن اپراتور دیگر استفاده کرد اجرایی شد و اکنون براساس جدیدترین آمار ارایه شده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در سه ماهه‌ دوم امسال نزدیک به ۱۶ میلیون دقیقه مکالمه انجام شده است.
رومینگ ملی نخستین بار در خردادماه ۱۳۹۳ بین اپراتور رایتل، همراه اول و ایرانسل برقرار شد. اجرای طرح رومینگ ملی با این هدف انجام شد که چنانچه در منطقه‌ای، سیم‌کارت مشترکان آنتن نداشت، آن‌ها بتوانند از آنتن اپراتورهای دیگر که در آن منطقه پوشش دارند، استفاده کنند.
آخرین آمار منتشرشده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره مکالمات از طریق رومینگ ملی، حاکی از آن است که در مجموع ۱۵ میلیون و ۸۵۶ هزار دقیقه مکالمه از طریق رومینگ ملی بین اپراتورهای مختلف تلفن همراه صورت گرفته است.

میزبانی ۷٫۵ برابری همراه اول نسبت به ایرانسل

با نگاهی دقیق تر به آمار ارایه شده از سوی رگولاتوری خواهید دید که همراه اول ۸۸ درصد کل ترافیک رومینگ ملی را به خود اختصاص داده است.
به این ترتیب باید گفت که همراه اول به واسطه داشتن بزرگترین شبکه ارتباطی کشور در طرح رومینگ ملی نیز بیشترین سهم از میزبانی مشترکان ایرانسل و رایتل را به خود اختصاص داده است. طبق آمار ارایه شده همراه اول در این طرح ملی ۶۵۷ درصد بیشتر از ایرانسل به مشترکان خارج از شبکه خود ارایه سرویس کرده و رایتل هم به واسطه عدم توسعه شبکه در هر دو اپراتور همراه اول و ایرانسل فقط نقش میهمان را ایفا کرده است.
سال گذشته نیز از سوی محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اعلام شد رومینگ ملی بین اپراتورهای تلفن همراه اجرایی شده و در حالی که این طرح قبلاً مصوب شده و به صورت فراگیر تنها بین همراه اول و رایتل برقرار شده بود، از آذرماه سال گذشته، بین هر سه اپراتور تلفن همراه و دو اپراتور روستایی به صورت فراگیر به اجرا درآمد.

درباره نویسنده
مهدی صادقی

ارسال یک نظر