در حال خواندن
در مراسم روزجهانی ارتباطات مطرح شد: اتصال ۱۵۰۰ روستا به اینترنت پرسرعت موبایل توسط همراه اول
0

مراسم بزرگداشت روز جهانی ارتباطات که هر سال در اردیبهشت ماه توسط وزارت ارتباطات برگزار می‌شد، امسال به دلیل بحران کرونا به شکل آنلاین برگزار شد.

در این مراسم  که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات برگزار می‌شد از سایت نسل ۴ همراه اول در روستای سیدان از توابع شهرستان درمیان در استان خراسان جنوبی نیز از طریق ویدیو کنفرانس رونمایی شد.

در این مراسم همچنین معاون اسحاق جهانگیری اول رییس جمهور و محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات از خدمات همراه اول در زمینه توسعه ارتباطات روستایی تقدیر کردند.

رضایت مردم از خدمات همراه اول

در بخشی از این مراسم “مرتضی طاهری‌بخش” معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول با ابراز رضایت از این که با خدماتی که در سراسر کشور ارایه می­دهیم دعای خیر مردم همراه ما شده است ابراز داشت: در همراه اول با شعار تحقق رویای دیجیتال برای همه ایرانیان پروژه­‌های بسیار بزرگی را در راستای شبکه ملی اطلاعات آغاز کردیم. وزیر محترم ارتباطات از ابتدای وزارتشان تاکید ویژه‌ای داشتند که دسترسی روستاها به اینترنت پرسرعت مهیا شود و در همین راستا همراه اول تاکنون نزدیک به ۴ هزار و ۲۰۰ روستا را از بستر ارتباطات USO با دستور وزیر ارتباطات به اینترنت پرسرعت همراه متصل شده است. در نتیجه امروز هزار و ۵۷۵ روستا دسترسی‌شان به اینترنت پرسرعت همراه اول کامل می‌شود و به صورت نمادین روستای سیدان در استان خراسان جنوبی که با بستر ۴G مهیا شده از هم اکنون  ارتباطش برقرار شده است.

طاهری‌بخش با اشاره به دوران شیوع کرونا گفت: در دوران کرونا مصرف برخی از اپ­های داخلی تقریبا تا هزار درصد رشد داشته است و متوسط مصرف استفاده از اپلیکیشن­‌های ایرانی به طور کلی ۵۰۰ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد:  همراه اول سعی می­کند یک شبکه پایدار با سرعت دسترسی مناسب با کمک سرمایه‌گذاری دولت و سهامداران داشته باشد. امروز در ۶۵۵ روستا که پیش از این پوشش صفر بوده سایت جدید نصب کرده‌ایم و در نزدیک به هزار و ۴۰۰ روستا تجهیزات موجود ارتقا داده شده است و در مجموع هزار و ۵۷۸ روستا با اعتباری بالغ بر ۵۲۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات USO به اینترنت پرسرعت وصل شدند.

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول افزود: پروژه USO(توسعه ارتباطات روستایی) که از سال ۹۶ آغاز شد تاکنون ۴هزار و ۲۵۵ روستا را به اینترنت پرسرعت همراه اول متصل کرده است. براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته و بستر فراهم شده قرار شده در فاز اول هزار و ۲۷۰مدرسه روستایی به طرح هوشمندسازی مدارس متصل شوند تا بستر ایجاد شده توسط همراه اول به بهره‌یرداری برسد.

طاهری‌بخش همچنین ضمن تبریک روز جهانی ارتباطات به تلاشگران عرصه ارتباطات گفت: از آخرین مرخصی خانواده بزرگ ارتباطات ۲۶ ماه می­گذرد چرا که نوروز پارسال به دلیل بروز سیل ۲۶ روز درگیر بودیم و نوروز امسال درگیری­های پیرامون کرونا وجود داشت. خوشبختانه در تمام این مسایل آقای جهرمی پای کار بودند و برای این دست مسایل درگیر موضوع شده و به شخصه پیگیری می­کنند. در آخرین نمونه بعد از زلزله اخیر تهران آقای جهرمی ۲دقیقه بعد پیگیر وضعیت ارتباطات بودند.

تقدیر وزیر ارتباطات  از  اقدامات همراه اول

وزیر ارتباطات نیز در مراسم روز جهانی ارتباطات جهرمی ضمن قدردانی از همراه اول که از بهمن ماه سال قبل تلاشی مجاهدانه داشته که پروژه‌های امروز (اتصال روستاها به اینترنت پرسرعت) را در مدت کوتاهی و با سرعت زیاد به سرانجام برساند، گفت: تاکنون ۹۳ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور تحت پوشش تلفن همراه و اینترنت همراه قرار گرفته‌اند که در راستای تحقق عدالت اجتماعی، این رقم تا پایان سال جاری به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

جهرمی همچنین با ذکر دستور پنج ماده‌ای رهبری برای تسریع و تکمیل زیرساخت شبکه ملی اطلاعات، ابراز داشت: در این راستا مراکز داده همراه اول که با اعتبار ۸۰۰ میلیارد تومانی و با هدف ایجاد زیرساخت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان‌های غرب و شمال غرب کشور و تهران طراحی و پیاده‌سازی شده است، به زودی رونمایی می‌شود.

تقدیر معاون اول رییس‌جمهور از همراه اول

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه اقدامات شایسته‌ای در دولت دوازدهم مخصوصا در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده است، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین آنها، توسعه اینترنت پرسرعت تلفن همراه در روستاهاست که امروز از آقای آذری جهرمی و همراه اول بابت اهتمام به این موضوع تشکر می‌کنم و همچنین روز جهانی ارتباطات را نیز به فعالان این بخش تبریک عرض می‌کنم.

محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی نیز از طریق ویدیو کنفرانس در مراسم روز جهانی ارتباطات شرکت کرده و با بیان اینکه ظرفیت ارتباطی هر ۲۹ شهر این استان و پوشش تلفن همراه در تمامی شهرها تکمیل شده است، گفت: پوشش تلفن همراه در ۹۶ درصد روستاهای بالای ۱۰۰ خانوار نیز فراهم شده است؛ روستای سیدان نیز اکنون با ۹۷ خانوار و ۳۲۴ نفر جمعیت، تحت پوشش خدمات نوین ارتباطی همراه اول قرار گرفت.

جمع‌بندی

طرح خدمات عمومی اجباری روستایی یا همان USO، با هدف ارایه خدمات دسترسی به اینترنت پرسرعت در روستاهای سراسر کشور به کارفرمایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعریف شده است.

همراه اول به عنوان اپراتور پیشرو در حوزه فاوا و با ماموریت «تحقق رویای دیجیتال»، ضمن فراهم آوردن بستر لازم برای سرویس‌های نوین و دیجیتال در شبکه ملی اطلاعات، بیشترین میزان اتصال روستاهای کشور به فناوری‌های نوین ارتباطی را با هدف کاهش سطح اختلافی میان شهر و روستا، فراهم آورده و گامی موثر برای توسعه ارتباطات در مناطق محروم برداشته است.

همراه اول همچنین به عنوان اپراتور اصلی تلفن همراه کشور، همواره سعی کرده با تمرکز بر مسوولیت اجتماعی خود، زمینه‌ساز عدالت و توسعه فراگیر در کشور باشد و از همین رو در مواجهه با بحران‌های سال‌های اخیر، با تکیه بر پوشش گسترده شبکه خود، همواره طرح‌های تشویقی مختص زمان را راه‌اندازی کرده تا بتواند در شرایط بحرانی کمکرسان مردم باشد.

شرکت ارتباطات سیار ایران هم‌اکنون بالغ بر ۶۹ میلیون مشترک تلفن همراه با ضریب نفوذ ۸۴ درصدی در کشور دارد و ارتباطات رومینگ بین‌الملل آن نیز با ۲۷۰ اپراتور در ۱۱۲ کشور جهان برقرار کرده است.

پوشش گسترده شبکه ارتباطات سیار ایران به عنوان زیرساختی برای شبکه ملی اطلاعات، باعث شده تا مشترکان سایر اپراتورهای تلفن‌های همراه نیز از امواج ارتباطی این اپراتور بهره‌مند شوند و دیگر دغدغه‌ای برای عدم آنتن‌دهی شبکه‌ اپراتور خود نداشته باشند.

اپراتور اول همچنین براساس گزارش‌های دوره‌ای رگولاتوری، ضمن در اختیار داشتن بالاترین میزان پوشش جمعیتی شهرها و روستاها، تا پایان سال گذشته بالغ بر ۸۲ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور را نیز تحت پوشش خدمات ارتباطی خود درآورده و در حال حاضر مرجع مکالمات رومینگ ملی کشور شمرده می‌شود.

درباره نویسنده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر